wróć do listy aktualności

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.


- W ostatnim kwartale roku linie lotnicze oferują wiele atrakcyjnych promocji, dlatego jest to doskonała okazja, aby zaplanować sobie daleki wyjazd. Przed podróżującymi stają też wyzwania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pobytu często w egzotycznym miejscu. Lecąc do Azji warto się zaszczepić między innymi przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Należy również pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu, które zapewni nam ochronę oraz spokój w razie problemów.  Decydując się na zakup ubezpieczenia na dalekie destynacje trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podstawową zasadą wyboru polisy jest właściwe określenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Warto pamiętać, że najtańsza polisa może mieć niewystarczającą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.


Najistotniejsza suma ubezpieczenia


Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru polisy, jest suma ubezpieczenia. Generalna zasada mówi, że im dalej jedziemy, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia. Podczas podróży, w ramach ubezpieczenia turystycznego, najczęściej korzystamy z pomocy medycznej, ze zwrotu kosztów lekarstw oraz pomocy stomatologicznej i hospitalizacji. Jednak liczba zagrożeń, szczególnie w egzotycznym miejscu jest bardzo długa. Zdarzają się sytuacje, w wyniku których niezbędny jest transport medyczny do Polski. Wypadek na skuterze, np. w odległym Wietnamie, skutkuje często dotkliwymi obrażeniami, w wyniku których poszkodowany wymaga transportu air-ambulansem. W przypadku odległego miejsca to naprawdę znaczący koszt.


- Trzeba mieć świadomość, że transport air-ambulansem to drogi, skomplikowany i często niezbędny serwis medyczny,  bez którego osoby chorej nie da się przetransportować do kraju. Jego koszt np. z USA to około 250-300 tysięcy złotych, z Azji około 250 tysięcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas podejmowania decyzji o dalekiej podróży zdecydować się na wybranie polisy z najwyższymi sumami na koszty leczenia oraz assistance. Warto wspomnieć, że dostęp do serwisów medycznych np. w Tajlandii czy Indonezji jest szeroki, a jakość usług na wysokim poziomie, jednak koszy podstawowej wizyty ambulatoryjnej i leków będą wynosiły 100-200 euro  – dodaje Piotr Ruszowski.


Rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego


Przed zakupem polisy należy się upewnić, czy nie powinniśmy wykupić rozszerzenia, np. dla osób cierpiących na choroby przewlekłe (cukrzycę, nadciśnienie, alergię, astmę) lub seniorów po 65. roku życia.


- Podczas zakupu polisy należy pamiętać, że innej polisy potrzebuje rodzina z dziećmi, innej samodzielnie podróżujący lub osoba uprawiająca sporty ekstremalne. Świadomość tego, co zawiera polisa, jest szczególnie ważna w razie problemów ze zdrowiem  – mówi Piotr Ruszowski.

   
Istotne jest również, aby kupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej. Pierwsze pozwoli nam na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku, drugie da pewność, że w sytuacji gdy nieświadomie zniszczymy coś lub wyrządzimy komuś krzywdę , straty pokryje ubezpieczyciel.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

07/09/2018

Podsumowanie wakacji – wzrost korzystania z assistance medycznego za granicą

W trakcie tegorocznego sezonu urlopowego, wyjazd za granicę zadeklarowało 7,4 mln osób. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że korzystanie z assistance medycznego wzrosło o 23 p.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej