wróć do listy aktualności

20/07/2009

W kraju czy zagranicą? - wakacyjne dylematy Polek

Do niedawna wyjazd latem i zimą należał do standardów. W wakacje Polki chętnie wybierały zagraniczne kurorty, gdzie upalna pogoda, dobra infrastruktura oraz godna poznania okolica  stanowiły gwarancję udanego wypoczynku. Ten rok jest inny. Uszczuplone domowe budżety zmuszają do podejmowania trudnych wyborów. Modne bikini, droga szminka czy nowy samochód dawno już opuściły listy zakupowe. Kolejną pozycją, którą Polki wykreślają, jest urlop.

Zaledwie 59% respondentek, które w ubiegłym roku wyjechały na samodzielnie zorganizowany urlop, w tym roku zamierza to powtórzyć. Co 10 – podejmie decyzję w ostatniej chwili. 30% Polek wie już na pewno, że tegoroczne wakacje spędzi w domu.

Urlopowe wyjazdy będą krótsze i rzadsze niż rok wcześniej. W tym roku 2/3 naszych rodaczek zamierza tylko raz wyjechać na wakacje. Dwie zagraniczne podróże deklaruje zaledwie co 4 Polka. 37% skróci urlop w porównaniu do ubiegłego roku, a  27% - zamiast zagranicznego wyjazdu wybierze tańszy, w granicach Polski.

Podstawową przyczyną, dla której Polki rezygnują z urlopu jest przezorność - wynika z badania Mondial Assistance. Mimo iż na co dzień wystarcza im pieniędzy, to jako powód braku wakacji podają konieczność odmówienia sobie luksusowych przyjemności.  

-Polki są bardzo rozsądne, a to właśnie one, w większości odpowiadają za domowe  budżety. Dlatego wolą odłożyć pieniądze na tzw. „czarną godzinę” niż przeznaczyć je na dość kosztowny wypoczynek. Dodatkowo wydatkom nie sprzyja niepewna sytuacja na rynku pracy. – tłumaczy Agnieszka Walczak-Kuc, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Mondial Assistance.

W poszukiwaniu oszczędności Polki, które decydują się na wyjazd, poświęcają komfort podróżowania, wybierając samochód jako tańszy środek transportu. Tylko 37% będzie podróżować samolotem.

Badanie „Urlopy 2009” zostało przeprowadzone przez IQS and QUANT Group na zlecenie Mondial Assistance na próbie 500 osób, które w 2008 roku na własną rękę wyjechały zagranicę.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/09/2018

Awarie Polaków podczas wakacji

W okresie wakacji, jak co roku, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla osób pracujących w firmach specjalizujących się w usługach assistance.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej