wróć do listy aktualności

16/12/2022

Sporty zimowe najdroższą z atrakcji. Kontuzje mogą kosztować majątek!

Weekendowy wypad na narty lub snowboard może być niezwykle kosztowny – nawet jeśli jest się w topowej kondycji fizycznej. Manuel Neuer, bramkarz reprezentacji Niemiec, dołączył do grona osób, które doznały poważnej kontuzji na stoku. Według ekspertów Mondial Assistance związana ze złamaniem kości podudzia akcja ratownicza, operacja i rehabilitacja to koszty sięgające setek tysięcy złotych.

 

Adrenalina sportów zimowych od lat kusi fanów aktywnego spędzania czasu wolnego. Należy jednak pamiętać, że nawet doświadczeni, najbardziej wysportowani narciarze nie są w pełni bezpieczni na stoku, a "w kieszeni" warto mieć odpowiednie ubezpieczenie. Niedawny przykład piłkarza Manuela Neuera pokazuje, że niewinny zjazd na nartach może kosztować fortunę.

 

W ostatnich latach byliśmy zresztą świadkami wielu innych, nierzadko tragicznych wypadków na stokach. Zaledwie rok temu na stoku w Austrii zginął legendarny snowboardzista Marko Grilc, który uderzył głową w kamień. Najbardziej znanym przypadkiem jest zaś wypadek kierowcy F1 Michaela Schumachera, który do dziś – 9 lat po wypadku – nie odzyskał pełni sprawności fizycznej. Kask ocalił byłego gwiazdora Formuły 1 przed pewną śmiercią, jednak jest on przykuty do wózka inwalidzkiego.

 

Wypadek na stoku może być bolesny podwójnie, gdyż poza zdrowiem, może też po prostu wiele kosztować. Według szacunków lekarzy Michael Neuer już nie powróci do gry w tym sezonie. Na koszt jego wypadku składa się zarówno transport poszkodowanego, szacowany na kwotę pomiędzy 85 a 95 tys. zł) i kilkudniowy pobyt na oddziale pooperacyjnym – kolejne 70 do 75 tys. zł). Doliczając wartość kilkumiesięcznej rehabilitacji w Polsce (pomiędzy 5 a 9 tys. zł miesięcznie) łączne wydatki związane z wypadkiem to ponad 200 tys. złotych. Ponadto, należy wziąć pod uwagę utracone przychody, w wypadku, gdy złamana noga nie pozwala na podjęcie dotychczasowej pracy.

 

Niewykluczone też, że za wypadek bramkarz Bayernu Monachium zostanie ukarany finansowo przez swój klub, na co akurat nie poradzi nawet najlepsza polisa... Wg najnowszych doniesień, Neuer nie posiadał klauzuli zabraniającej mu sporty ekstremalne, jednak na ogół stanowi ona standard –  w przypadku niektórych zawodów, narciarstwo i snowboard są zakazane ze względu na zbyt duże ryzyko odniesienia poważnej kontuzji. Przykład stanowi historia byłego koszykarza NBA, Vladimira Radmanovica, który nie dość, że uszkodził bark w trakcie jazdy na snowboardzie, to otrzymał od ówczesnego pracodawcy, zespołu Los Angeles Lakers, karę w wysokości pół miliona dolarów.

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej

07/09/2018

Podsumowanie wakacji – wzrost korzystania z assistance medycznego za granicą

W trakcie tegorocznego sezonu urlopowego, wyjazd za granicę zadeklarowało 7,4 mln osób. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że korzystanie z assistance medycznego wzrosło o 23 p.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej