wróć do listy aktualności

24/10/2023

Przygotuj siebie oraz swoje auto na wyjazd w rodzinne strony

 

Sprawdź stan techniczny pojazdu i przygotuj się na niskie temperatury 

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku zmiany opon na zimowe, ale dobranie odpowiedniego ogumienia jest zdecydowanie zalecane, szczególnie przed długimi trasami w sezonie jesienno-zimowym. Koniec października to dobry moment na wizytę serwisową, czyli przegląd samochodu oraz zmianę ogumienia na zimowe. Opony na chłodniejsze pory roku, dzięki specjalnej mieszance gumy przede wszystkim odznaczają się wyższą przyczepnością przy niskich temperaturach. A na trudne warunki na drogach trzeba uważać już teraz – poranne przymrozki, mgły i silne opady mogą zdarzyć się każdego dnia. Dotychczas, mimo ciepłego października, wg danych IMGW, odnotowano już 17 dni z przymrozkami. 

 

Gdy nasze opony mają już kilka lat powinniśmy się upewnić, że są w dobrym stanie, a bieżnik jest wystarczająco głęboki. Ważne jest również sprawdzenie ciśnienia w oponach i stanu koła zapasowego. 

 

- Kiedy wyruszamy w podróż ze złym ogumieniem może dojść do wypadku z powodu niższej przyczepności lub pęknięcia opony. Aż 16 proc. wszystkich usterek stwierdzanych w pojazdach biorących udział w wypadkach drogowych w 2022 roku było powiązanych z ogumieniem samochodu. Zły stan techniczny jest więc częstym powodem wypadków dlatego przypominamy, jak należy przygotować swoje auto do podróży – komentuje Jakub Gawroński, kierownik Działu Sieci Mondial Assistance.  

 

Przerwy w trasie – zarówno dla ciała, jak i dla umysłu 

Zły stan techniczny nie jest jednak jedynym powodem tragedii na drogach – równie ważna jest troska o siebie. Wg danych Komendy Głównej Policji, zmęczenie było główną przyczyną aż 562 wypadków w 2022 roku, w których ucierpiało ponad 900 osób. Podczas długiej podróży ważne jest, aby dbać o kondycję i unikać niewyspania. Zgodnie z zaleceniami, co dwie godziny warto zrobić przerwę. Spacery, rozciąganie nóg i chwila relaksu pomogą zachować koncentrację za kierownicą. Należy pamiętać, że dla kierowcy zmęczenie może być równie niebezpieczne jak alkohol. 

 

W trasie postawmy na zdrowe posiłki  

W przypadku dłuższych podróży ważne jest, aby zadbać o odpowiednie odżywianie. Należy unikać posiłków obfitych w cukry, które mogą spowodować gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie senność – siadanie za kierownicę tuż po obiedzie u rodziców nie jest rozsądnym pomysłem. Zamiast tego, warto postawić na lekkie, białkowe przekąski, owoce i warzywa. Należy też przygotować odpowiednie napoje, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. 

 

Tak jak w przypadku każdego wysiłku fizycznego, jeśli jesteś tuż po posiłku, odczekaj około godziny przed wyruszeniem w trasę. 

 

Bezpieczna jazda tylko bez alkoholu we krwi 

Jeśli planujesz wyjazd w rodzinne strony lub po prostu imprezę ze znajomymi, pamiętaj, ile czasu musi minąć, zanim będzie można bezpiecznie prowadzić samochód. Każdy organizm przetwarza alkohol we własnym tempie, ale należy dla bezpieczeństwa założyć, że każda 0,1‰ przesuwa nasz wyjazd o godzinę. Dla mężczyzny w wieku 40 lat, ważącego 90 kg, który wypił 4 piwa wieczorem, oznacza to, że musi odczekać około 10 godzin, zanim będzie gotowy do podróży. Natomiast dla kobiety w wieku 40 lat, ważącej 60 kg i wypijającej 300 ml wina (2 kieliszki), czas oczekiwania wyniesie około 7 godzin.

 

Drogowe BHP to także umiejętne pakowanie bagażu 

Pamiętajmy też o bezpiecznym pakowaniu bagażnika. Należy zadbać o to, aby bagaż był bezpiecznie umieszczony w samochodzie. Ciężkie przedmioty powinny być na dnie, blisko oparcia kanapy i tylnej osi, aby utrzymać równowagę pojazdu. Delikatne rzeczy, powinny być starannie zabezpieczone przed przesuwaniem się. Nigdy nie powinno się pakować rzeczy na tylnej półce podczas jazdy, ponieważ mogą stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo dla pasażerów w trakcie gwałtownego hamowania.

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej

07/09/2018

Podsumowanie wakacji – wzrost korzystania z assistance medycznego za granicą

W trakcie tegorocznego sezonu urlopowego, wyjazd za granicę zadeklarowało 7,4 mln osób. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że korzystanie z assistance medycznego wzrosło o 23 p.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej