wróć do listy aktualności

24/09/2014

Pracowite lato w ubezpieczeniach turystycznych

Minionego lata polscy turyści za granicą częściej niż w latach poprzednich korzystali z ubezpieczenia turystycznego.  Z danych największej w Polsce firmy, świadczącej takie usługi wynika, że od lipca do sierpnia, zgłoszeń po pomoc medyczną za granicą było niemal 50% więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Mam ubezpieczenie i nie zawaham się go użyć

  
Latem tego roku na zagraniczne wakacje wyjechało około 5 mln Polaków. Według badań prawie 7 na 10 z nich, czyli około 3,5 mln planowało kupić turystyczne ubezpieczenie.


- Powodów tego stanu rzeczy z pewnością jest kilka. Być może najbardziej prozaiczny jest taki, że „równamy do góry”, do standardów bardziej dojrzałych konsumencko rynków Zachodniej Europy. Przeciętny Niemiec czy Francuz nie rusza się na wakacje bez ubezpieczenia turystycznego, a w razie potrzeby nie waha się go użyć – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Inne powody to rosnąca ubezpieczeniowa świadomość Polaków, rozumienie konstrukcji i znaczenia polis turystycznych i tego, kiedy mogą pomóc. Sprzyja też ich dostępność i łatwość zakupu – nawet jeśli nabycie ubezpieczenia nie znajduje się na górze listy rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na wakacje, to jednak możliwość zakupu np. przez Internet, nawet siedząc w domu, wieczorem, dzień przed wyjazdem powoduje, że ta czynność nie „spada” z listy zupełnie.

Od osłuchania po operację serca


Najczęstsze wezwania to prośby o organizację wizyty/konsultacji medycznej za granicą – 64% przypadków. Na drugim miejscu jest zakup leków – 22%, a dalej hospitalizacja, która była potrzebna w 6% przypadków oraz pomoc stomatologa i transport medyczny (po 4%).

Kraje, z których najczęściej wzywano pomoc to – podobnie jak w ubiegłym roku - Niemcy (tutaj zapewne poza wyjazdami turystycznymi duży udział miały te do pracy), Chorwacja (od lat najpopularniejszy kierunek wyjazdów wakacyjnych Polaków), a dalej Bułgaria, Grecja, Turcja, USA, Włochy, Francja.


- Obecne w czołowej dziesiątce USA, to kraj gdzie prozaiczna konsultacja lekarska może kosztować horrendalne dla przeciętnego Polaka kwoty. W przypadku konieczności badań specjalistycznych, hospitalizacji czy transportu medycznego rachunki mogą składać się nawet z sześciocyfrowych liczb. Tego lata realizowaliśmy bardzo wiele takich interwencji, szczególnie w krajach o bardzo wysokich kosztach usług medycznych – mówi Piotr Ruszowski.

Poza typowymi i niegroźnymi urazami turystycznymi zdarzają się też bardziej nietypowe i kosztowne: wysoka gorączka małego dziecka na Wyspach Kanaryjskich (9 tys. zł), ból brzucha na Mauritiusie (13 tys. zł), choroba wysokościowa w Tybecie (25 tys. zł) czy zapalenie wyrostka robaczkowego na Hawajach (70 tys. zł).

W sytuacjach wymagających transportu medycznego do kraju, w zależności od środka transportu, kwoty pomocy medycznej rosły od kilku do kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych.

*Dane w tekście - Mondial Assistance 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/09/2018

Awarie Polaków podczas wakacji

W okresie wakacji, jak co roku, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla osób pracujących w firmach specjalizujących się w usługach assistance.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej