wróć do listy aktualności

09/12/2011

Poradnik dla narciarzy Mondial Assistance

Lada dzień w Polsce rozpocznie się sezon narciarski. Długo oczekiwany wyjazd, aby był udany wymaga jednak wielu przygotowań. Narciarze powinni przede wszystkim zadbać o swoją kondycję, formę fizyczną i zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt. Równie istotna jest właściwa ochrona ubezpieczeniowa. Co ważne coraz więcej narciarzy i snowboardzistów jest zainteresowanych ubezpieczeniem podczas białego szaleństwa. 

Jazda na nartach to wspaniała zabawa oraz forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby tak zostało, trzeba się odpowiednio przygotować. Należy pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej zadbać o właściwe przygotowanie organizmu pozwalające całymi dniami szusować po stoku – optymalne jest połączenie biegania lub pływania z ćwiczeniami rozciągającymi. Nawet osoby, które regularnie ćwiczą powinny zwrócić większą uwagę na nogi – to w końcu nimi głównie pracuje się podczas jazdy na nartach. Brak odpowiednich ćwiczeń przed wyjazdem z pewnością niekorzystnie odbije się na samopoczuciu narciarza już po kilku zjazdach. Brak odpowiedniego przygotowania fizycznego oznacza również zwiększoną podatność na urazy oraz zagrożenia dla innych narciarzy – utrata kontroli nad nartami może spowodować stłuczkę na stoku.

Kolejna ważna kwestia to przygotowanie sprzętu narciarskiego. Absolutnie konieczne jest oddanie nart do serwisu zanim rozpocznie się jazdę po stoku. Należy pamiętać, że trzymane przez cały rok w schowku narty, wymagają ostrzenia, usunięcia ubytków oraz odpowiedniego smarowania. Nie jest to wyłącznie kwestia dbałości o posiadany sprzęt, ale ma to na celu również zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Mimo, że obowiązek jazdy w kasku dotyczy wyłącznie osób do 15 roku życia, warto stawiać zdrowie na pierwszym miejscu 
i samemu również z niego korzystać.

Inny popularny błąd popełniany przez narciarzy, to brak zapewniania odpowiedniej ochrony skórze i oczom. Wbrew pozorom słońce na zaśnieżonym stoku bardziej wpływa na nasz organizm niż podczas plażowania nad morzem. Dzieje się tak za sprawą zmiany wysokości oraz tego, że promienie słoneczne odbijają się od śniegu i rażą praktycznie z każdej strony. Może mieć to negatywny wpływ na skórę i oczy. Dlatego w torbie podróżnej każdego narciarza koniecznie muszą się znaleźć okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. 

Na polskich stokach niestety z każdym rokiem dochodzi do coraz większej liczby wypadków. Jest to spowodowane głównie nieprzestrzeganiem podstawowych zasad FIS (International Ski Federation). Do nich zalicza się: uważanie na inne osoby, panowanie nad prędkością, odpowiedni wybór kierunku jazdy, wyprzedzanie z zachowaniem bezpiecznej odległości, szczególna ostrożność podczas skrzyżowania tras oraz zatrzymywanie się w punkcie widocznym dla innych narciarzy. Oprócz tego warto znać swoje możliwości i z respektem podchodzić do panujących warunków i poziomu trudności dostępnych tras narciarskich. Wybór zjazdu oznaczonego jako czarny przez średniozaawansowanego narciarza może się zakończyć nieprzyjemnymupadkiem. Ponadto powszechnie dostępny alkohol na polskich stokach jest tylko katalizatorem dla narciarskiego piractwa. Warto o tym pamiętać zamawiając posiłek lub robiąc sobie zwykłą przerwę w jeździe. 

Spędzając aktywnie czas w górach nie można jednak zapomnieć o spożywaniu większej niż zwykle ilości płynów, nawet od czterech do sześciu litrów dziennie. Wysiłek fizyczny jakim jest chodzenie po górach lub uprawianie sportów zimowych sprawia, że zapominając o tej zasadzie można doprowadzić się do odwodnienia. Przed każdą wycieczką lub wyjściem na narty koniecznie trzeba również poświęcić parę minut na rozgrzanie organizmu. Niska temperatura powietrza w połączeniu z nieprzygotowanymi do wysiłku mięśniami i stawami stanowią kontuzjogenną mieszankę.  

Dlatego osoby, które wyjeżdżają na narty powinny zainteresować się także sprawą absolutnie podstawową – ubezpieczeniem. Na szczęście firmy ubezpieczeniowe tworzą często specjalne pakiety dopasowane do potrzeb osób chcących aktywnie spędzać czas w górach. Taki zestaw powinien zawierać przede wszystkim gwarancję pokrycia kosztów leczenia na wypadek nieszczęśliwej stłuczki na stoku. Standardowo bowiem urazy będące efektem uprawiania sportów zimowych są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej i jedynie polisa zawierająca opcję amatorskiego uprawiania sportów gwarantuje nam, że otrzymamy pomoc gdy będziemy jej potrzebować. Narciarze powinni wykupić również OC, które odgrywa kluczową rolę właśnie podczas nieszczęśliwych wypadków. Gdy to my jesteśmy sprawcą wypadku na stoku, roszczenie poszkodowanego może stanowić równowartość średniej klasy samochdu. Co gorsza, doświadczenia Mondial Assistance pokazują, że takie sytuacje zdarzają się często na zagranicznych stokach. Osoby, które dysponują wartościowym sprzętem narciarskim i planują uprawiać narciarstwo w bardziej ekstremalny sposób powinny również rozważyć wykupienie ubezpieczenia sprzętu sportowego. Kolejnym istotnym argumentem za ubezpieczeniem się jest fakt, że bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach, niestety podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, jest zależne również od innych narciarzy.

Dlatego należy sobie zdawać sprawę, że przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa wcale go nie gwarantuje.   

Wszystkie te sprawy powodują, że podczas planowania wyjazdu na narty trzeba do jego organizacji podejść bardzo starannie oraz z wyobraźnią. Niestety nie można wszystkiego przewidzieć, dlatego zaopatrzenie się w odpowiednie ubezpieczenie gwarantuje poczucie świadomości, że w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku można liczyć na kompleksową pomoc, co pozwoli także w pełni komfortowo spędzić wolne dni, skupiając się wyłącznie na rzeczach przyjemnych, czyli jeździe na nartach.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej