wróć do listy aktualności

07/09/2018

Podsumowanie wakacji – wzrost korzystania z assistance medycznego za granicą

W trakcie tegorocznego sezonu urlopowego, wyjazd za granicę zadeklarowało 7,4 mln osób. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że korzystanie z assistance medycznego wzrosło
o 23 p.p.


- Przed wakacjami zdecydowana większość Polaków zadeklarowała, że zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. W tym sezonie chęć nabycia dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy turystycznej planowało ponad 5,5 mln Polaków czyli 74 proc. planujących wyjazd. Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób docenia ubezpieczenie na czas zagranicznej podróży, które zapewnia dostęp również do prywatnych placówek medycznych, ograniczy do minimum formalności i zagwarantuje pokrycie kosztów, a w razie potrzeby transport medyczny do kraju, który z odległych zakątków świata może być ogromnym kosztem – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.   

Wizyta lekarska – najczęstsze wsparcie potrzebne podczas wakacji
W lipcu i sierpniu 2018 roku najczęściej potrzebna była pomoc assistance w wyniku nagłego zachorowania. Za granicą było to 79 proc. zgłoszeń. Kolejna przyczyna to wypadek – 19 proc. zgłoszeń.

- Większość osób dzwoniących do Centrum Operacyjnego zwracała się do nas z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej (34 proc. zgłoszeń). Nasi klienci często korzystali również z możliwości zakupu leków w ramach polisy (28 proc. zgłoszeń). Podczas tegorocznych wakacji najdroższa pomoc medyczna udzielona została Polakowi przebywającemu na jednej z Wysp Kanaryjskich. Złamanie kości udowej, do którego doszło podczas upadku przy wychodzeniu z basenu wymagało operacji. Koszt hospitalizacji, operacji, rehabilitacji oraz transportu medycznego
do Polski wyniósł około 250 tysięcy złotych
  – dodaje Piotr Ruszowski. 

Gdzie potrzebowaliśmy pomocy
Największe zapotrzebowanie na usługi pomocowe przy ubezpieczeniu turystycznym poza granicami Polski pochodziło z Grecji (22 proc.), Bułgarii (10 proc.) oraz Chorwacji (8 proc.).

Nasza analiza pokazała, że w porównaniu do sezonu wakacyjnego w 2017 roku nastąpił znaczny wzrost interwencji
z terenu Turcji (o 199 p.p.), Egiptu (o 236 p.p.) oraz Tunezji (o 382 p.p.). Oznacza to, że Polacy pozbyli się obaw związanych z zamieszkami, strajkami oraz zamachami terrorystycznymi, które w poprzednich latach zdarzały się
w tych krajach. Nasze wiosenne badanie „Plany wakacyjne Polaków” wykazało, że kraje te z powrotem znalazły się
w grupie TOP 10 ulubionych destynacji Polaków
– mówi Piotr Ruszowski. 

Najdroższa pomoc udzielona polskim turystom za granicą w okresie lipiec - sierpień 2018 roku (dane w PLN)*
1. Wyspy Kanaryjskie: wypadek podczas wychodzenia z basenu – złamanie podgłówkowej kości udowej (hospitalizacja, operacja, rehabilitacja, transport do Polski ) –  250 000 zł.
2. Majorka: niedrożność jelita cienkiego (hospitalizacja, operacja, transport do Polski) –198 000 zł.
3. USA: wirusowe zapalenie płuc (hospitalizacja) –172 000 zł.
4. Wyspy Kanaryjskie: zapalenie wyrostka z powikłaniami (hospitalizacja, operacja laparoskopowa, reoperacja, płukanie otrzewnej, drenaż, transport do Polski) –160 000 zł. 
5. Austria: zapalenie otrzewnej (hospitalizacja, operacja, transport ambulansem do Polski) –102 000 zł. 
*Dane Mondial Assistance

wróć do listy aktualności

Czytaj także

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej