wróć do listy aktualności

02/09/2019

Podsumowanie wakacji – assistance samochodowe

Od wielu lat, w okresie wakacji, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance, z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla firm z sektora usług assistance. Intensywny ruch na drogach, związany z wakacyjnymi podróżami powoduje większe ryzyko wypadku czy awarii pojazdu.

- Przeprowadzone przed sezonem wakacyjnym badanie dotyczące planów wakacyjnych Polaków pokazało, że do miejsca wypoczynku własnym samochodem planuje dotrzeć 76 proc. osób (ponad 8 mln) wybierających się na wakacje w Polsce oraz 24 proc. (ponad 2,3 mln) wybierających się za granicę. W porównaniu do zeszłego roku nastąpił znaczny wzrost (o 12 p.p.) liczby osób planujących na wakacje w kraju pojechać samochodem. Przełożyło się to na ilość wezwań assistance samochodowego. Nastąpił wzrost o ponad 16 proc. liczby zgłoszeń z terenu Polski i o prawie 7 proc. z zagranicy – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.


Podróż samochodem to przede wszystkim awarie
Analiza danych zebranych przez Mondial Assistance pokazuje, że w lipcu i sierpniu dominującą przyczyną zgłoszeń do Centrum Operacyjnego była awaria samochodu. Na terenie Polski było to 69 proc. zgłoszeń (wzrost o 15 p.p. w porównaniu do 2018 roku), a za granicą 76 proc. zgłoszeń (wzrost o 7 p.p.).

- Kolejną przyczyną były wypadki. Stanowiły one 27 proc. zgłoszeń z terenu Polski (wzrost o 21 p.p.), a za granicą 15 proc. (wzrost o 18 p.p.). Na trzecim znalazły się kradzieże. Smutny jest fakt, że na terenie Polski, ich liczba wzrosła aż o 116 p.p., a za granicą o 5 p.p. – dodaje Piotr Ruszowski.

W przypadku kierowców, którzy w trakcie minionych wakacji korzystali z usług pomocowych, najwięcej zgłoszeń związanych było z zapotrzebowaniem na holowanie pojazdu.

Gdzie potrzebowaliśmy pomocy
Tradycyjnie, poza granicami Polski, z pomocy assistance najczęściej korzystaliśmy w Niemczech (29 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Chorwacja (11 proc.), a na trzecim Włochy (9 proc.).

- Od kilku lat, top 3 krajów, w których najczęściej potrzebujemy pomocy nie zmienia się. Niezmiennie również na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy. Wysokość w rankingu wynika z wyjazdów zarobkowych, a nie wakacyjnych. W tym roku w pierwszej dziesiątce znalazła się również Ukraina ze wzrostem o ponad 600 p.p. – mówi Piotr Ruszowski.

W Polsce z usług pomocowych najczęściej korzystaliśmy w województwie mazowieckim (17 proc.), śląskim (10 proc.) oraz dolnośląskim ( 8 proc.).

wróć do listy aktualności

Czytaj także

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej