wróć do listy aktualności

08/03/2023

Pakiety assistance rosną wraz z oczekiwaniami konsumentów

Pakiet assistance na samochód wciąż najcenniejszym wsparciem dla przeciętnego Kowalskiego

 

Podsumowanie 12 edycji badania Rynek usług assistance widziany oczami klientów

Głównymi celami przeprowadzonego badania były: obserwacja trendów w zakresie rozpoznawalności usług assistance oraz zmierzenie atrakcyjności usług finansowo-ubezpieczeniowych z dołączoną pomocą asystora. Wyniki potwierdzają, iż rośnie świadomość społeczeństwa w zakresie pakietów assistance. Blisko 2/3 respondentów twierdzi, że warto zapłacić nieco więcej za ubezpieczenie i uzyskać lepszy pakiet usług dodatkowych. Natomiast aż 83% uważa, że ubezpieczyciel powinien nie tylko wypłacać odszkodowanie, ale też organizować pomoc.

 

Dlatego nie powinno dziwić, że pakiety z szerokim wachlarzem doraźnej pomocy w sytuacjach kryzysowych odnotowały najlepsze wyniki. Najważniejsze dla respondentów usługi pomocowe to te związane wsparciem samochodowym (84%) oraz medycznym (74%). Trzecią najbardziej wartościową usługą jest assistance domowe, które odnotowało w minionym roku wzrost o 8 p.p. – obecnie jako ważną uznaje ją 62% ankietowanych.

 

- Wyniki naszego badania potwierdzają, że klienci traktują ubezpieczenia oraz pakiety assistance poważnie i z rozwagą – decyzja podejmowana jest po ocenie stosunku jakości do ceny. Widać też sektory, w których szczególnie popularne są usługi asystorskie. Zaskoczeniem na pewno nie jest tu turystyka i poszukiwanie ochrony oraz gwarancji otrzymania pomocy przez podróżujących. Widoczne jest również zapotrzebowanie na assistance domowe, o które coraz częściej zapytują konsumenci, a szczególnie interesującym trendem jest oczekiwanie rozwiązania problemu zamiast wypłaty gotówki – komentuje wyniki badania „Rynek usług assistance widziany oczami klientów” Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

 

W przypadku likwidacji szkód mieszkaniowych zauważalna jest malejąca grupa konsumentów chętnych do otrzymania jedynie środków finansowych. Już blisko 60% osób preferuje uzyskanie kompleksowej organizacji remontu wraz z pokryciem kosztów, a blisko co druga osoba zdecydowałaby się na nią bez względu na rozmiar i wycenę szkody. Najważniejsze jest dla nich jak szybko zostanie przeprowadzona naprawa (68%) a w następnej kolejności wygoda (61%) oraz gwarancja jakości (55%).

 

Ogólnie wzrósł odsetek osób, które korzystają z posiadanych pakietów assistance – blisko 60% w 2022 roku skorzystało przynajmniej raz (wzrost z 45% rok wcześniej). Z kolei 28% korzysta z usługi rzadziej niż raz w roku.

 

Pomimo największego zainteresowania assistance samochodowym, do najpopularniejszych obaw wśród ankietowanych (76%) należy szeroko pojęta utrata zdrowia – zarówno w wyniku wypadku, jak i ciężkiej choroby. Ok. 70% respondentów boi się wypadków samochodowych, pożaru, zalania lub włamania do mieszkania, natomiast 65% obawia się braku zabezpieczenia rodziny w przypadku swojej śmierci.

 

Na co zwracają uwagę konsumenci poszukujący ubezpieczenia?

 

Największy i praktycznie taki sam wpływ na decyzję o zakupie ubezpieczenia na życie, NNW oraz domu mają zakres ochrony oraz cena (wszystkie w okolicach 58%). Można więc śmiało założyć, że klient decydujący się na ubezpieczenie przede wszystkim stawia na stosunek jakości do ceny. Szeroko pojęte pakiety assistance były kluczowe dla mniej więcej co czwartego z respondentów – wyniki wahały się pomiędzy 20% (dom) a 26% (NNW i ubezpieczenie na życie).

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczeń samochodów, gdzie zdecydowanie najważniejsza była cena (aż 69%). Drugi był zakres ubezpieczenia (58%), a trzeci pakiet assistance (40%). Natomiast w przypadku ubezpieczeń turystycznych cena i zakres ubezpieczenia były nieco mniej istotne niż w przypadku pozostałych linii (cena 56%, zakres 53%), za to większą wagę klienci przywiązywali do odpowiednich pakietów assistance (35%).

wróć do listy aktualności

Czytaj także

07/09/2018

Podsumowanie wakacji – wzrost korzystania z assistance medycznego za granicą

W trakcie tegorocznego sezonu urlopowego, wyjazd za granicę zadeklarowało 7,4 mln osób. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że korzystanie z assistance medycznego wzrosło o 23 p.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej