wróć do listy aktualności

20/09/2013

Najdroższe wakacje w życiu

W minione wakacje sporo mówiło się o wysokich kosztach leczenia Polaków wyjeżdzających na zagraniczne urlopy. Mondial Assistance sprawdził co, ile i gdzie kosztowało najwięcej. Lista pięciu najdroższych przypadków robi wrażenie.

1. USA – ok. 190 tys. zł: nagła operacja amerykańskich lekarzy po ostrych bólach brzucha. 
2. Kazachstan – ok. 160 tys. zł: zasłabnięcie i nagły wzrost ciśnienia tętniczego, złe wyniki badań. Transport air-ambulansem do Polski i kontynuacja leczenia niemożliwego na miejscu. 
3. Francja – ok. 150 tys. zł: uraz kręgosłupa w wyniku nieszczęśliwego upadku podczas wycieczki. Transport air-ambulansem do Polski w pozycji leżącej. 
4. Włochy – ok. 130 tys. zł: poważne obrażenia w wyniku wypadku komunikacyjnego. Operacja we Włoszech, transport air-ambulansem do Polski, koszty obecności opiekuna na miejscu oraz jego powrotu do kraju. 
5. USA – ok. 120 tys. zł: leczenie operacyjne osoby z objawami ostrego zapalenia.


W skali letniego sezonu turystycznego takie zdarzenia to kilkanaście, kilkadziesiąt przypadków. Są jednak odstępstwa od tej reguły, jak różnego rodzaju katastrofy np. wypadki autokarów wycieczkowych. Wtedy uruchamiane są specjalne procedury, a liczba krytycznych przypadków w ciągu jednego dnia może się równać łącznej z ostatnich kilku miesięcy. Trudne sytuacje zdarzają się wszędzie, niezależnie od kraju czy kontynentu, a nawet mniej lub bardziej ryzykownej formy spędzania urlopu. Polaków coraz częściej stać na wakacje na „drugim końcu świata”, ale przy wydatkach na leczenie rzędu kilkudziesięciu, stu i więcej tysięcy wszyscy jesteśmy bezradni. Bez ubezpieczenia może to zrujnować budżet każdej rodziny, a o minionych wakacjach mogą nam przypominać nie pamiątki i zdjęcia tylko zaciągnięty na leczenie kredyt. Warto zauważyć, że choć przywołane kwoty zdają się być olbrzymie, to dalej daleko im do najdroższych spraw jakie zrealizowaliśmy w swojej historii - mówi Tomasz Brożyna, dyrektor pionu sprzedaży i marketingu, członek zarządu, Mondial Assistance.

Letni sezon wakacyjny to czas wzmożonej pracy dla firm assistance. Rzesze polskich turystów wypoczywających w obcych krajach borykają się z przeróżnymi problemami w trakcie urlopu. Oczywiście nie każdy przypadek wymaga tak dużych nakładów finansowych. Można zaobserwować pełne spektrum przypadków medycznych od zatruć, udarów, zwichnięć, złamań na bólu zęba skończywszy. Turyści najczęściej korzystają z wizyt lekarskich, których udział we wszystkich interwencjach co roku przekracza 60%. Co czwarty klient przywozi rachunki za leki, a około 5% wszystkich zgłoszeń związana jest zachorowaniami czy wypadkami, które wymagają hospitalizacji.

Większa w tym roku ilość wakacyjnych wyjazdów turystycznych idzie w parze ze wzrostem sprzedaży polis turystycznych.


Ten rok sprzedażowo był dla nas, i dla branży zapewne też, lepszy od poprzedniego, co za tym idzie interweniowaliśmy 13% częściej niż rok temu w tym samym okresie - mówi Tomasz Brożyna.

Niestety nadal zbyt wielu naszych rodaków wyjeżdża za granicę bez polisy, badanie AC Nielsen przeprowadzone na zlecenie Mondial Assistance w maju pokazuje, że 42% nie planowało zakupu polisy. Aż 13% z tych, którzy nie zamierzają się ubezpieczać, nie zrobi tego, bo kiedyś kupili polisę i nie mieli okazji z niej skorzystać. Tego rodzaju deklaracje pokazują brak podstawowej wiedzy o roli ubezpieczeń i obnażają poziomem świadomości ubezpieczeniowej w naszym kraju. 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej