wróć do listy aktualności

18/09/2009

Mondial Assistance podsumowuje sezon turystyczny

Prognozy były dramatyczne. Z badaniu Urlopy 2009 przeprowadzonego przez Mondial Assistance w lutym br. wynikało, że 38% turystów, którzy w ubiegłym roku wyjechali na zagraniczne wakacje, w tym roku zrezygnuje z urlopu. Co 3. planujący wakacje zamierzał spędzić je w kraju.

-Aktywizacja turystów nastąpiła pod koniec drugiego kwartału. – powiedziała Joanna Wójcik, Project Manager w Traveltainment Polska – Wzrost zapytań i rezerwacji zaobserwowaliśmy już w maju br. Najwięcej wycieczek wykupiono w lipcu i czerwcu. 94% z nich stanowiły oferty last minute.

4 z 5 polis turystycznych sprzedanych przez Mondial Assistance zostały rozprowadzone przez touroperatorów. W porównaniu do 2008 r. liczba ubezpieczeń sprzedanych w tym kanale wzrosła o 4%. Zmniejszyła się natomiast o 18% średnia cena polisy.

-Polacy oszczędzają nie tylko na dobrach luksusowych. Ograniczają także inne wydatki, w tym także te związane z ubezpieczeniem. Wyraźną tendencją w tym roku była rezygnacja z dodatkowych ryzyk. Dzięki temu cena polisy zmalała, ale ograniczeniu uległ też zakres ochrony. Popularność bardziej rozbudowanych wariantów ubezpieczeń spadła o ¼ w porównaniu do ubiegłego roku. – powiedział Rober Drozd, kierownik ds. rozwoju rynku w Mondial Assistance.

Najprężniej rozwijającym się kanałem dystrybucji była sprzedaż direct poprzez stronę internetową Elvia.pl. Wygenerowała ona ponad dwukrotny wzrost przypisu składki w stosunku do poprzedniego roku. O blisko 30% zwiększyła się ilość polis turystycznych wykupionych w szczycie sezonu.

-Rosnąca popularność polis turystycznych w Internecie jest związana z rosnącą popularnością tego kanału dystrybucji. Polacy coraz częściej kupują ubezpieczenia w szybszy i wygodniejszy sposób niż wizyta u agenta ubezpieczeniowego. Mają też coraz większe zaufanie do ubezpieczycieli oferujących swoje produkty w Internecie. – tłumaczy Robert Drozd.

W porównaniu do ubiegłego roku Centrum Operacyjne Mondial Assistance zanotowało nieznaczny spadek ilości zdarzeń – z 7.183 w czasie ubiegłorocznego szczytu sezonu do 7.028 w 2009 r. Od kilku lat krajem, w którym dochodzi do największej ilość wypadków wśród Polaków są Niemcy. W tym roku w statystykach Mondial Assistance zanotowano także znaczący wzrost próśb o pomoc od turystów przebywających w Bułgarii, Chorwacji i Włoszech. Spadła natomiast ilość interwencji w Egipcie, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Zdecydowana większość telefonów do Centrum Operacyjnego (87%) wiązała się z organizacją wizyty lekarskiej.

W co 20. przypadku konieczne było zorganizowanie transportu medycznego. W 2009 r. Mondial Assistance planuje zebrać 9.031.000 PLN ze sprzedaży ubezpieczeń turystycznych. Największy udział będą miały polisy rozprowadzone przez biura podróży. Plan finansowy na 2010 r. zakłada wzrost przypisu składki o 13% do 10.211.000 PLN ze sprzedaży polis ubezpieczeniowych. Nadal najdynamiczniej będzie rozwijała się sprzedaż direct.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej