wróć do listy aktualności

09/01/2012

Mondial Assistance – dobra pogoda sprzyja bezpieczeństwu na drodze

W ostatni długi weekend, przypadający na dni 6-8 stycznia 2012 roku, Centrum Operacyjne Mondial Assistance odnotowało o połowę  mniej interwencji w porównaniu do zeszłego roku. Główną przyczyną takiej zmiany są nietypowe jak na tę porę roku warunki pogodowe. Z drugiej strony styczeń i luty 2011 roku charakteryzował się najniższymi w sezonie temperaturami oraz obfitymi opadami śniegu, co łącznie stwarzało dodatkowe zagrożenie na drodze. Diametralnie różna pogoda w pierwszych dniach stycznia 2011 i 2012 roku jednak w nieznacznym stopniu wpłynęła na rozkład przyczyn interwencji assistance.

Najczęstszym powodem korzystania z usług Mondial Assistance przez kierowców podczas minionego weekendu była awaria samochodu. Było to 58% spośród wszystkich zgłoszeń (w 2011 roku przyczyna ta stanowiła 6 na 10 zgłoszeń). Podobnie w niewielkim stopniu uległ zmianie odsetek interwencji dokonywanych wskutek wypadków i stłuczek. W zeszły weekend było to 34%, a w 2011 roku 36% zgłoszeń. Zarówno obecnie, jak i rok wcześniej interwencje związane z kradzieżą pojazdu stanowiły 1%. Pozostałe zgłoszenia, niezaliczające się do trzech wymienionych wyżej kategorii, stanowiły 7% interwencji odnotowanych w ostatni weekend i 3% w 2011 roku.

– Statystycznie rzecz biorąc, obecnie panujące warunki na drogach nie stanowią takiego zagrożenia dla kierowców jak ma to miejsce w typowych zimowych

warunkach. Może to jednakże zachęcać do bardziej brawurowej jazdy czy niezachowywania odpowiedniej ostrożności, co paradoksalnie może stanowić większe zagrożenie niż złe warunki na drodze. Dlatego trzeba pamiętać, że niezależnie od aury pogodowej trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności i nie można sobie pozwolić na dekoncentrację za kierownicą – mówi Tomasz Brożyna, Dyrektor Pionu Operacyjnego w Mondial Assistance.   

W przypadku najczęściej świadczonych usług zarówno obecnie, jak i w zeszłym roku kierowcy potrzebowali pomocy ze strony holownika. W styczniowy długi weekend 2012 roku było 65% wszystkich świadczonych usług w ramach udzielanej pomocy. W analogicznym okresie 2011 roku zapotrzebowanie na ten serwis było mniejsze i wyniosło 59%. Zapotrzebowanie na drugi, co do popularności w badanym okresie, serwis – dokonywanie napraw samochodu na miejscu zdarzenia zarówno w 2012, jak i 2011 roku kształtowało się bardzo podobnie: odpowiednio na poziomie 20 i 21%. Dostarczenie pojazdu zastępczego było częściej konieczne w długi weekend roku zeszłego – 14% przypadków. W ostatnich dniach tego typu pomocy potrzebowało 9% kierowców. Natomiast wykorzystanie transportu taksówkarskiego kształtowało się na identycznym poziomie – zarówno ostatnio, jak i rok wcześniej było to 6% przypadków.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

07/09/2018

Podsumowanie wakacji – wzrost korzystania z assistance medycznego za granicą

W trakcie tegorocznego sezonu urlopowego, wyjazd za granicę zadeklarowało 7,4 mln osób. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że korzystanie z assistance medycznego wzrosło o 23 p.

Więcej

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej

11/10/2018

Mondial Assistance wspiera na drodze kierowców korzystających z aplikacji Waze

Waze to jedna z największych społecznościowych aplikacji nawigacyjnych, której użytkownicy w czasie rzeczywistym informowani są o tym co dzieje się na drodze - o stłuczkach, wypadkach, korkach. Korzysta z niej ponad 22 miliony osób, w 20 krajach Europejskich.

Więcej