wróć do listy aktualności

20/02/2014

Konta naprawdę pomocne

Usługi assistance dodawane do kont bankowych podnoszą ich atrakcyjność - tak uważa 68% właścicieli ROR-ów wyposażonych w pomocowe dodatki*. Sprawdziliśmy, co konkretnie największe banki w Polsce dołączają do swoich kont.

Pod uwagę wzięliśmy 9 największych banków pod względem ilości kont indywidualnych (złotowych, bez oszczędnościowych) w oparciu o dane z III kwartału 2013 roku z raportu PRNews. Analizowaliśmy konta indywidualne, powszechnie dostępne (choć w dwóch przypadkach konta są oferowane przede wszystkim osobom w określonym wieku).

Informatyk do ROR, mała czarna do karty 
Pod względem zakresu oferowanych usług pomocowych wyróżniają się propozycje Pekao SA, Alior Banku, a także Eurobanku. Wszystkie z wymienionych banków nie pobierają opłat za oferowane pakiety. Przy Eurokoncie Aktywnym Banku Pekao SA można znaleźć assistance domowy, pomoc informatyka w razie awarii komputera, assistance medyczny w kraju i za granicą, assistance samochodowy, oraz informacyjny i osobistego asystenta (Concierge). Ciekawe dodatki pomocowe oferuje też Alior Bank, który obok assistance do konta (pomoc w domu, pomoc medyczna, assistance w podróży samochodem, pomoc lekarza za granicą, ubezpieczenie bagażu, porada prawna, ubezpieczenie telefonu komórkowego, rowerowe assistance) ma też kartę kredytową wyposażoną w małą czarną czyli pakiet assistance dla kobiet. Taka karta zawiera pogotowie stylistyczne (propozycje ubioru czy fryzury na różne okazje), beauty assistance (pomoc w wyborze, rezerwacja oraz finansowanie wizyty w salonie kosmetycznym) czy osobistego trenera fitness. W podobnym kierunku idzie Millennium, który przy swojej karcie kredytowej Impresja oferuje bezpłatny pakiet assistance dedykowany kobietom i do nich dopasowany: prowadzenie osobistego terminarza (np. umawianie wizyt w gabinecie kosmetycznym, organizacja opiekunki do dziecka), assistance domowe i medyczne  (dla posiadaczki karty oraz członków rodziny). Takie ubezpieczenie pomaga w organizacji i pokrywa koszty korepetycji dla dziecka, opieki nad dziećmi, osobami starszymi, a także zwierzętami w trakcie choroby posiadacza karty. Eurobank w swej ofercie assistance skupił się na usługach dla domu i jego mieszkańców – klient otrzymuje pomoc w awariach domowych (home assistance oraz assistance dla sprzętu komputerowego), a także pomoc medyczną. 
Chociaż większość pakietów assistance przy analizowanych kontach jest bezpłatna, to jednak są banki, które pobierają za nie dodatkową opłatę - w zależności od zawartości pakietu wyceniają je między 7, a 21 złotych (jak mBank).

Po co bankom assistance 
Badania wskazują, że assistance jest produktem lojalizującym, docenianym przez klientów w bankach nawet bardziej niż u ubezpieczycieli. To, nad czym powinny mocniej pracować banki i firmy assistance, to budowanie świadomości wśród klientów. Wg badań w 2013 roku 80% respondentów widziało potrzebę korzystania z assistance, wobec 60% w 2011 roku. Wg przeprowadzonych przez Nielsen Polska na nasze zlecenie badań w 2013 roku liczba interwencji assistance wyniosła ponad 1,12 mln i drugi rok z rzędu przekroczyła milion. Polacy najczęściej korzystali z pomocy dla auta, w podróżach zagranicznych, z assistance domowego i medycznego. Te kategorie pojawiają się w tabeli, choć wydaje się, że banki za słabo je komunikują – komentuje Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Rok 2014 zapowiada się jako czas znaczących zmian ilości kont ROR prowadzonych przez banki. Jak wskazują dane z badania ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje konsumentów o likwidacji bądź utrzymywaniu danego konta będą dodatki do rachunku oferowane przez bank.


Konta z ubezpieczeniem assistance - Analiza przeprowadzona przez Mondial Assistance.

Bank    Nazwa konta Rodzaj usług Assistance Uwagi
PKO BP   Konto Pogodne assistance medyczne, infolinia medyczna, assistance domowe, infolinia rodzinna, infolinia komputerowa dla osób powyżej 60 roku życia
Bank 
Pekao SA
Eurokonto Aktywne Plus assistance domowy, pomoc informatyka w razie awarii komputera, assistance medyczny w kraju i za granicą, assistance samochodowy, assistance informacyjny oraz Osobisty Asystent (Concierge)  
BZ WBK  Aktywni 50+ medical assistance,, całodobowa infolinia medyczna i prawna dla osób powyżej 50 roku życia
mBank Aquarius Concierge w ramach konta Aquarius, pozostałe ubezpieczenia home, medical i car assistance dodatkowo płatne zależnie od wariantu - 7 zł, 14 zł, 21 zł miesięcznie
ING Bank Śląski  Brak**    
Bank Millennium  Brak**    
Eurobank Konto online home assistance, medical assistance, assistance sprzętu komputerowego  
Alior Bank Konto osobiste pomoc w domu, pomoc medyczna, pomoc w podróży samochodem, pomoc lekarza za granicą, ubezpieczenia bagażu, porada prawna, ubezpieczenie telefonu komórkowego, rowerowe assistance  
Credit Agricole 
Bank Polska
Prosto oszczędzające assistance w formie dodatkowo płatnego Multipakietu – domowy pakiet pomocy technicznej i pakiet pomocy medycznej 4,99 zł/mies
Bank Pocztowy Pocztowe Konto Standard brak  

** Ubezpieczenie assistance dołączane do wybranych kart płatniczych.

*Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Nielsen Polska w dniach 7 – 26 stycznia 2014 roku. 

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej