wróć do listy aktualności

27/06/2023

Co prezes musi wiedzieć o ubezpieczeniu firmowej siedziby w Dniu Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw?

Każda firma ma siedzibę, którą powinna odpowiednio zabezpieczyć. Zgodnie z danymi Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, ubiegły rok to ponad 600 tys. akcji na terenie całego kraju, w tym blisko 136 tys. pożarów i 425 tys. innych zagrożeń, a ogólna liczba interwencji strażaków rośnie[i]. Eksperci Mondial Assistance alarmują - mimo, iż coraz częściej pracujemy zdalnie, co jest szczególnie widoczne w przypadku mikroprzedsiębiorstw, dobrze jest należycie zabezpieczyć siedzibę firmy przed nieprzewidzianymi zdarzeniami – w tym klęskami żywiołowymi, nieszczęśliwymi wypadkami czy aktami wandalizmu.

Szeroko rozumiane ubezpieczenie nieruchomości jest rozsądną praktyką zabezpieczającą właścicieli nieruchomości przed utratą znacznych środków. Ceny usług remontowych od czasu pandemii COVID-19 wystrzeliły, szczególnie w branży wykończeniowej i serwisach sprzętu AGD. Zgodnie z danymi Mondial Assistance, wzrost w ostatnich 4 latach wyniósł średnio ok. 100%. Oczywiście to nie jedyna składowa ceny pomocy – rosną koszty urządzeń do naprawy, a także koszty części zamiennych. Dlatego warto należycie zabezpieczyć firmę, a do najpopularniejszych ubezpieczanych rzeczy należą:

  • budynki i budowle, lokale,
  • elementy działki,
  • maszyny, urządzenia i wyposażenie.

 

- Szczególnie ważne jest skrócenie czasu, w którym przedsiębiorca nie może prowadzić działalności lub ta możliwość jest mocno ograniczona. Dlatego przedsiębiorcy tak cenią sobie możliwość oddania odpowiedzialności za organizację i przeprowadzenia naprawy swojemu asystorowi lub ubezpieczycielowi, który zapewnia ekipę remontową, pokrywa koszty i daje gwarancję na wykonane prace. Takie ubezpieczenie zapewnia spokój, zarówno w życiu prywatnym, jak i w ramach prowadzenia firmy. W Mondial Assistance posiadamy aż 13 pakietów chroniących różne biznesy, począwszy od gastronomii a na salonach urody i firmach budowlanych kończąc. Każda działalność gospodarcza jest wyjątkowa i zasługuje na odpowiednią ochronę, która powinna pomóc należycie podnieść się po nieprzewidzianym zdarzeniu losowym – komentuje Agnieszka Nurska-Kaczor, dyrektorka ds. repair in kind w Mondial Assistance.

Przy kompleksowym ubezpieczeniu w pokrywanych przez ubezpieczyciela kosztach znajdą się nie tylko wydatki związane z naprawą nieruchomości, ale także zasadnicze wynagrodzenie brutto pracowników, opłaty dzierżawne oraz związane z najmem, rachunki za energię elektryczną, cieplną, wodę i gaz czy raty kredytów.

Najważniejsze jest jednak dopasowanie ubezpieczenia do formy prowadzonej działalności, dlatego ważna jest znajomość oferty. Dobry przykład stanowią różnice chociażby między ubezpieczeniem sklepów, a zabezpieczeniem gabinetów weterynaryjnych. W przypadku tych pierwszych można dokupić pakiety, które chronią witryny sklepowe czy towar przed kradzieżami, włamaniami i aktami wandalizmu, natomiast w przypadku lecznic, można wykupić pakiet w ramach którego zwracane są koszty utylizacji leków uszkodzonych w zdarzeniu losowym.

 

[i] https://www.gov.pl/web/kgpsp/interwencje-podsumowanie-2022#:~:text=Przez%20ca%C5%82y%202022%20rok%20powsta%C5%82o,%C5%BCycie%20a%202338%20odnios%C5%82o%20obra%C5%BCenia.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej