wróć do listy aktualności

14/03/2023

Aż 75% Europejczyków wierzy, że wyjedzie w tym roku na wakacje

Pomimo niepewnych perspektyw gospodarczych na ten rok, trzech na czterech Europejczyków jest pewnych, że będzie ich stać na wakacje w tym roku. Prawie jedna trzecia (30%) jest praktycznie pewna, że wyjedzie na wypoczynek.

 

Wnioski te pochodzą z trzeciej edycji badania Vacation Confidence Index, które zostało przeprowadzone przez OpinionWay na zlecenie Mondial Assistance na początku stycznia 2023 roku. Odpowiedzi udzieliło 9 337 mieszkańców Europy z 9 państw – Austrii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W badaniu mierzono poziom zaufania konsumentów do podróży w 2023 roku.

 

Spośród państw objętych badaniem, mieszkańcy Szwajcarii są najbardziej spragnieni podróżowania – aż 80% liczy na wyjazd w tym roku. Tuż za nimi znajdują się Włosi, Austriacy i Brytyjczycy (79%). Na końcu zestawienia są Holendrzy (68%).

 

Odsetek badanych, którzy wierzą, że będzie stać ich na tegoroczne letnie wyjazdy w tym roku, jest wysoki we wszystkich badanych grupach wiekowych. Najmocniej o tym przekonane są jednak osoby pomiędzy 25. a 34. rokiem życia. W tej grupie 78% ankietowanych jest pewnych wakacyjnych podróży. Jednocześnie różnice są niewielkie bez względu na wiek – w grupie osób 50+, która posiadała najniższy wynik, wciąż mówimy o współczynniku wynoszącym 73%.

 

28% wszystkich ankietowanych stwierdziło, że w związku z trwającym kryzysem klimatycznym prawdopodobnie zmieni swoje plany jeszcze w kontekście zimowych wyjazdów. Istnieją jednak znaczące różnice w opiniach nt. powiązania podróży z kryzysem klimatycznym pomiędzy młodszymi i starszymi podróżnymi. 40% badanych poniżej 35. roku życia jest skłonnych zmienić swoje plany podróży ze względu na obawy związane z klimatem, np. obrać inną destynację, ograniczyć budżet lub skrócić czas trwania podróży. Obawy te wyraziło również 31% osób z grupy wiekowej 35-49 lat. Powyżej 50 roku życia odsetek skłonnych podjąć podobne wyrzeczenia spada do zaledwie 16% badanych.

 

Wyniki Winter Vacation Confidence Index są dostępne pod tym adresem.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

11/10/2018

Mondial Assistance wspiera na drodze kierowców korzystających z aplikacji Waze

Waze to jedna z największych społecznościowych aplikacji nawigacyjnych, której użytkownicy w czasie rzeczywistym informowani są o tym co dzieje się na drodze - o stłuczkach, wypadkach, korkach. Korzysta z niej ponad 22 miliony osób, w 20 krajach Europejskich.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej