wróć do listy aktualności

16/08/2010

A jak assistance, czyli pierwsza część

Według obserwatorów rynku, świadomość ubezpieczeniowa Polaków z roku na rok rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z posiadania właściwej ochrony. Ale rynek ubezpieczeniowy oferuje dużo więcej niż tylko finansową pomoc, którą otrzymujemy, kiedy przytrafi się nieszczęście. Maciej Stankiewicz, specjalista ds. ubezpieczeń w Mondial Assistance, przygotował słownik pojęć ubezpieczeniowych.

A jak assistance

Jest to specyficzna forma ubezpieczenia, które polega przede wszystkim na zapewnianiu pomocy, a mniej na przyznawaniu świadczeń pieniężnych tj. odszkodowań. Mówiąc prościej - jeśli posiadamy pakiet np. assistance w podroży, otrzymamy natychmiastową pomoc m.in. w razie utraty dokumentów czy opóźnienia samolotu, a przy kłopotach ze zdrowiem mamy zagwarantowaną pomoc lekarza specjalisty czy dostarczenie leków, etc. Usług assistance bardzo rzadko oferowane są bezpośrednio. Są one oferowane głównie przez partnerów biznesowych firmy assistance i dołączane do innych produktów i usług, np. do samochodu i jego ubezpieczenia, karty kredytowej czy gwarancji na sprzęt IT. Do najpowszechniejszych rodzajów usług pomocowych należą assistance w podróży, assistance komunikacyjne, assistance medyczne, assistance domowe, infolinie pomocowe, concierge czy assistance dla biznesu.         

B jak bagaż

Rocznie na europejskich lotniskach ginie około 10 tys. sztuk bagażu. Wtedy wymarzone wakacje mogą zamienić się w koszmar, a ważna podróż służbowa w nieudane przedsięwzięcie. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego pozwala zminimalizować nieprzyjemne skutki takie zdarzenia - umożliwia bowiem ograniczenie formalności i szybką wypłatę odszkodowania. Aby zgłosić zaginięcie, wystarczy jeden telefon. W przypadku posiadania polisy turystycznej odszkodowanie może opiewać na kwotę nawet 1 tys. euro. Dodatkowo otrzymujemy również możliwość zakupu produktów pierwszej potrzeby. W Mondial Assistance jest to równowartość kwoty 100 euro. Większość ubezpieczeń turystycznych, oprócz ochrony bagażu, obejmuje także koszty leczenia i assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz OC.

C jak concierge

Dziś pojęcie to ma niewiele wspólnego z tradycyjnym znaczeniem tego słowa, czyli dozorcą domu. Współcześnie concierge to osoba, której zadaniem jest załatwianie najróżniejszych spraw, takich jak rezerwacja biletów teatralnych i stolików w restauracjach czy organizowanie rozrywek. Firmy zajmujące się dostarczaniem usług assistance posiadają w swojej ofercie również usługę osobistego asystenta. Do jego zadań, obok rezerwacji  biletów lotniczych i kolejowych, hoteli, biletów do kin i teatrów, stolików w restauracjach czy samochodu zastępczego, należą zamawianie taksówki oraz kwiatów i szerokie usługi informacyjne o imprezach rozrywkowych i kulturalnych, wynikach sportowych, podróżach i turystyce, szczepieniach koniecznych w danym kraju, warunkach drogowych, etc. Concierge może być pomocny także w czasie podróży samochodem, np.  przy wybraniu najbardziej dogodnej trasy przejazdu, znalezieniu danych teleadresowych do firm holowniczych, wypożyczalni samochodów czy autoryzowanych stacji napraw samochodów.

D jak dom

Pomoc z zakresu tzw. home assistance to jedna z nowszych propozycji na rynku ubezpieczeniowym, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Assistance domowe powinno być stałym elementem każdej dobrej polisy ubezpieczeniowej mieszkania lub domu. Coraz częściej jest także dodatkiem np. do produktów bankowych. Rosnąca popularność home assistance wynika ze zmian zachodzących w społeczeństwo - zarabiamy więcej, ale więcej też pracujemy i mamy coraz mniej czasu na prace w domu. Dlatego szczególnie przydatna jest zewnętrzna organizacja pomocy specjalistów (hydraulika, ślusarza, dekarza, etc.), pomocy domowej, interwencji specjalistów AGD/RTV czy informatyków, a także wyręczenie nas w pracach remontowo-budowlanych. Home assistance może obejmować także bardziej wyszukane serwisy jak m.in. opieka nad zwierzętami domowymi i roślinami w trakcie nieobecności w domu właściciela oraz... pomoc w organizacji ślubu.

F ja firma

Firmy coraz częściej inwestują w ubezpieczenia, aby mieć pewność, że nieprzewidziane, negatywne zdarzenia nie wpłyną na ich działalność biznesową. Największą popularnością cieszą się polisy zabezpieczające firmowe mienie (np. od ognia czy kradzieży), ale także ubezpieczenia związane z odpowiedzialnością cywilną z tytułu wykonywanego zawodu oraz ubezpieczenia podróżne dla managerów. Polisy mogą być także wzbogacone o usługi assistance stworzone z myślą o biznesie. Wśród nich znajdują się m.in. specjalistyczne infolinie biznesowe (prawną, HR, consulting finansowy,  marketingową, medyczną), pomoc w zatrudnieniu pracownika zastępczego w przypadku wakatu czy choroby pracownika, pomoc techniczną w biurze (przechowywanie ocalałego mienia, pomoc specjalisty, np. informatyka, elektryka, itd.), a także pomoc medyczną w miejscu pracy.

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/09/2018

Awarie Polaków podczas wakacji

W okresie wakacji, jak co roku, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla osób pracujących w firmach specjalizujących się w usługach assistance.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej