wróć do listy aktualności

08/12/2014

5 sytuacji, w których mężczyzna nie zmienia sam koła

Jest przynajmniej kilka sytuacji, w których mężczyzna nie zmienia sam koła.  Co każe mu, do tego błahego, jak się wydaje zadania wezwać fachowca, pomimo drwin kolegów, a nawet ironicznych spojrzeń żony?

Zmiana koła to czynność zajmująca przeciętnie 15 minut, chyba że…

Nie mam zapasowego koła, narzędzi

  
Nie każdy zawraca sobie głowę kontrolą stanu i w ogóle obecności zapasowego koła. Jeśli brak w nim powietrza, albo nie ma narzędzi, ewentualnie brakuje specjalnego klucza wymaganego w danym modelu samochodu bez telefonu po assistance się nie obędzie.


Wstyd przyznać, ale nie umiem 

Nie oszukujmy się, wielu z nas potrafi przenosić góry i ratować świat, ale zmienić koła nie umie. Tam jest przecież tyle śrub, a jak coś się źle przykręci? Przecież tu chodzi o bezpieczeństwo własne, a czasem nawet całej rodziny.


Nie będę się brudził

  
Koła rzeczywiście bywają brudne. Szczególnie jesienią, kiedy jest mokro. Mężczyzna ubrany w garnitur, albo mający tego dnia ważne spotkanie, raczej nie będzie ryzykował szkody na garderobie ew. własnych dłoniach. No chyba, że o zmianę koła poprosi go kobieta, ale to już inny przypadek.


Żona mówi, żeby tego nie robić

  
Bywa, że pomimo szczerych chęci i ambicji, żeby koło zmienić samodzielnie pojawiają się obiektywne okoliczności, żeby tego nie robić. Może to być np. opinia żony: „zostaw, przecież się na tym nie znasz”. 
Fachowcy zrobią to taniej i szybciej 
Jeśli np. pod biurem okazuje się, że na uszkodzonym kole do domu już nie wrócimy zapewne taniej, biorąc pod uwagę czas poświęcony na zmianę koła, będzie po prostu pójść do swoich zajęć, a zmianę feralnego koła zostawić fachowcom. Na pewno będą mieli wszystkie klucze, dopompują, sprawdzą ciśnienie itd. Itp. 
- Jesienią i zimą śliska nawierzchnia skutkuje często kontaktem z krawężnikiem, a mróz i woda to większa ilość dziur w asfalcie, których opony czasem nie są w stanie pokonać. Wymienione sytuacje związane z telefonami od mężczyzn rzeczywiście są bardzo częste, a wg badań 61% panów uważa assistance samochodowe za usługę pomocową o największej wartości. Na pewno charakterystyczne – niezależnie od powodu – jest to, że coraz rzadziej wzywaniu pomocy do zmiany koła i innych podobnych napraw przez mężczyzn towarzyszy jakiś wstyd. To zasadnicza i bardzo dobra zmiana percepcji. Po to mamy assistance, żeby z niego korzystać. Posiada je już prawie 100% nowych samochodów i coraz więcej używanych -  mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Zmiana jednego koła może więc być wyzwaniem, a co dopiero czterech! Fachowcy od samochodowego assistance przypominają o konieczności przygotowania samochodu do zimowego sezonu*.


To możesz zrobić sam: 
- wymień wycieraczki, 
- wlej zimowy płyn do spryskiwacza, 
- posmaruj uszczelki w drzwiach, 
- kup odmrażacz do zamków, a przy dużych mrozach także do szyb, 
- weź do samochodu skrobaczkę do szyb i miotełkę, 
- tankuj paliwo na dobrych stacjach (mniejsze ryzyko wody i zanieczyszczeń szczególnie w dieslu), 
- sprawdzaj stan dróg i pogodę, 
- sprawdź czy masz aktualne assistance.

Z tym zgłoś się do serwisu: 
- zmień opony na zimowe, 
- sprawdź hamulce, 
- w razie potrzeby wymień żarówki, 
- sprawdź moc i zaciski akumulatora, 
- jeśli dawno tego nie robiłeś zmień filtr paliwa (szczególnie w dieslu), 
- sprawdź stan klimatyzacji – przyda się przy parujących szybach, 
- sprawdź termostat i układ ogrzewania.

- Z naturą nie wygramy, a niewątpliwie czekają nas ciężkie miesiące – w styczniu tego roku mieliśmy o 25% wezwań więcej niż w październiku 2013. Podstawa to dobrze przygotować samochód do zimy – mówi Piotr Ruszowski.


*Przygotowane przez Mondial Assistance 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

11/10/2018

Mondial Assistance wspiera na drodze kierowców korzystających z aplikacji Waze

Waze to jedna z największych społecznościowych aplikacji nawigacyjnych, której użytkownicy w czasie rzeczywistym informowani są o tym co dzieje się na drodze - o stłuczkach, wypadkach, korkach. Korzysta z niej ponad 22 miliony osób, w 20 krajach Europejskich.

Więcej

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej