wróć do listy aktualności

12/10/2016

Wpływ terroryzmu na rynek turystyczny

Z badania „Allianz Travel Insurance Vacation Confidence Indeks in the US” [1],  wynika, że 86% Amerykanów deklarowało zaniepokojenie mogącymi pojawić się podczas ich wyjazdu wakacyjnego atakami terrorystycznymi. 367 tysięcy mniej wakacyjnych wyjazdów zagranicznych wśród Polaków [2], to również efekt obawy przed zamachami i falą uchodźców. Terroryzm i niestabilna sytuacja polityczna w popularnych kierunkach wakacyjnych, najsilniej kształtowały preferencje turystów.
 
Z badania wynika, że prawie 25% Amerykanów odwołała, opóźniła, zmieniła lub ponownie rozważyła swoje plany przed wyjazdem na wakacje. Regiony, które Amerykanie uważają za najbardziej narażone na ataki to Bliski Wschód (75%), Europa (66%), Afryka (63%). Po ostatnich atakach w Istambule, Izraelu, Paryżu i Brukseli 22% Amerykanów twierdzi, że strach przed kolejnymi atakami terrorystycznymi wpłynął na ich wakacyjne plany. 6% respondentów odwołało wyjazd wakacyjny, 5 % zmieniło miejsce pobytu, 4% datę wyjazdu, 4% rodzaj transportu, 4% wycieczki fakultatywne, 3% zakwaterowanie, a 3% wykupiło ubezpieczenie. 
 
Najwięcej zmian podczas podróży do Europy 
Amerykanie, którzy zmienili swoje wakacyjne plany w większości planowali podróż do Europy (42%), następnie Azji (29%), Ameryki Łacińskiej (26%), Australii i w rejon Południowego Pacyfiku (26%), na Środkowy Wschód (22%) oraz do Afryki (21%). 
 
Pomimo tak dużej liczby zmian podczas letnich podróży do Europy analiza rezerwacji lotów pokazała wzrost liczby osób podróżujących na ten kontynent o 10%. Spadek w liczbie amerykańskich turystów zauważono w miejscach, w których miały miejsce ataki terrorystyczne czyli w Brukseli, Paryżu i Istambule. Jednakże jesteśmy zadowoleni, że jedna rzecz pozostała niezmienna. Amerykanie znajdują sposób aby rozwijać swoją pasję zwiedzania świata pomimo wyzwań, na które napotykają w czasie częściej występujących ataków terrorystycznych. – wyniki badania komentuje Vincent Luna, Allianz Worldwide Partners.   
 
Polacy najbardziej obawiają się zamieszek i zamachów
Analizując wyniki badania „Plany wakacyjne Polaków w 2016 roku” [2] można zauważyć, że wzrost niepokojów w różnych zakątkach świata ma bezpośrednie przełożenie na nasze obawy związane z wyjazdem. Przekładało się to na wybór miejsca wypoczynku. Główną obawą, niezależnie czy decydujemy się samodzielnie zorganizować wyjazd, czy skorzystać z biura podróży, były zamieszki strajki i zamachy terrorystyczne (odpowiednio 16 i 23% respondentów). Obawiamy się również uchodźców. Najpopularniejszym przed rokiem krajem, do którego wyjazd zadeklarowała największa liczba Polaków, była Grecja. Jednak w tym roku spadła ona na czwartą pozycję. Wakacje w Grecji planowało spędzić 10% Polaków. Już w trakcie trwania sezonu wakacyjnego, Gracji jako kierunkowi wyjazdowemu, bardzo pomógł zamach stanu w Turcji, od którego zaczął się gwałtowny spadek ilości rezerwacji w tym kraju. 
 
W tegorocznym sezonie urlopowym wypoczynek zaplanowało 17,3 mln naszych rodaków. Jednak w związku z rosnącą ilością zagrożeń na świecie, wakacje w Polsce zaplanowało spędzić ponad 12,5 mln osób, czyli 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Wyjazd zagraniczny zadeklarowało nieco ponad 4,5 mln osób, to aż o 367 tysięcy mniej niż w 2015 r. - wyniki badania komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
 
[1] Badanie  przeprowadzone zostało przez Ipsos na zlecenie Allianz Worldwide Partners, w dniach od 3 do 10 maja 2016 roku. 
[2] Badanie przeprowadzone zostało przez Ipsos na zlecenie Mondial Assistance, w dniach od 4 do 31 maja 2016 roku. 

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

11/10/2018

Mondial Assistance wspiera na drodze kierowców korzystających z aplikacji Waze

Waze to jedna z największych społecznościowych aplikacji nawigacyjnych, której użytkownicy w czasie rzeczywistym informowani są o tym co dzieje się na drodze - o stłuczkach, wypadkach, korkach. Korzysta z niej ponad 22 miliony osób, w 20 krajach Europejskich.

Więcej

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej