wróć do listy aktualności

12/10/2016

Wpływ terroryzmu na rynek turystyczny

Z badania „Allianz Travel Insurance Vacation Confidence Indeks in the US” [1],  wynika, że 86% Amerykanów deklarowało zaniepokojenie mogącymi pojawić się podczas ich wyjazdu wakacyjnego atakami terrorystycznymi. 367 tysięcy mniej wakacyjnych wyjazdów zagranicznych wśród Polaków [2], to również efekt obawy przed zamachami i falą uchodźców. Terroryzm i niestabilna sytuacja polityczna w popularnych kierunkach wakacyjnych, najsilniej kształtowały preferencje turystów.
 
Z badania wynika, że prawie 25% Amerykanów odwołała, opóźniła, zmieniła lub ponownie rozważyła swoje plany przed wyjazdem na wakacje. Regiony, które Amerykanie uważają za najbardziej narażone na ataki to Bliski Wschód (75%), Europa (66%), Afryka (63%). Po ostatnich atakach w Istambule, Izraelu, Paryżu i Brukseli 22% Amerykanów twierdzi, że strach przed kolejnymi atakami terrorystycznymi wpłynął na ich wakacyjne plany. 6% respondentów odwołało wyjazd wakacyjny, 5 % zmieniło miejsce pobytu, 4% datę wyjazdu, 4% rodzaj transportu, 4% wycieczki fakultatywne, 3% zakwaterowanie, a 3% wykupiło ubezpieczenie. 
 
Najwięcej zmian podczas podróży do Europy 
Amerykanie, którzy zmienili swoje wakacyjne plany w większości planowali podróż do Europy (42%), następnie Azji (29%), Ameryki Łacińskiej (26%), Australii i w rejon Południowego Pacyfiku (26%), na Środkowy Wschód (22%) oraz do Afryki (21%). 
 
Pomimo tak dużej liczby zmian podczas letnich podróży do Europy analiza rezerwacji lotów pokazała wzrost liczby osób podróżujących na ten kontynent o 10%. Spadek w liczbie amerykańskich turystów zauważono w miejscach, w których miały miejsce ataki terrorystyczne czyli w Brukseli, Paryżu i Istambule. Jednakże jesteśmy zadowoleni, że jedna rzecz pozostała niezmienna. Amerykanie znajdują sposób aby rozwijać swoją pasję zwiedzania świata pomimo wyzwań, na które napotykają w czasie częściej występujących ataków terrorystycznych. – wyniki badania komentuje Vincent Luna, Allianz Worldwide Partners.   
 
Polacy najbardziej obawiają się zamieszek i zamachów
Analizując wyniki badania „Plany wakacyjne Polaków w 2016 roku” [2] można zauważyć, że wzrost niepokojów w różnych zakątkach świata ma bezpośrednie przełożenie na nasze obawy związane z wyjazdem. Przekładało się to na wybór miejsca wypoczynku. Główną obawą, niezależnie czy decydujemy się samodzielnie zorganizować wyjazd, czy skorzystać z biura podróży, były zamieszki strajki i zamachy terrorystyczne (odpowiednio 16 i 23% respondentów). Obawiamy się również uchodźców. Najpopularniejszym przed rokiem krajem, do którego wyjazd zadeklarowała największa liczba Polaków, była Grecja. Jednak w tym roku spadła ona na czwartą pozycję. Wakacje w Grecji planowało spędzić 10% Polaków. Już w trakcie trwania sezonu wakacyjnego, Gracji jako kierunkowi wyjazdowemu, bardzo pomógł zamach stanu w Turcji, od którego zaczął się gwałtowny spadek ilości rezerwacji w tym kraju. 
 
W tegorocznym sezonie urlopowym wypoczynek zaplanowało 17,3 mln naszych rodaków. Jednak w związku z rosnącą ilością zagrożeń na świecie, wakacje w Polsce zaplanowało spędzić ponad 12,5 mln osób, czyli 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Wyjazd zagraniczny zadeklarowało nieco ponad 4,5 mln osób, to aż o 367 tysięcy mniej niż w 2015 r. - wyniki badania komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
 
[1] Badanie  przeprowadzone zostało przez Ipsos na zlecenie Allianz Worldwide Partners, w dniach od 3 do 10 maja 2016 roku. 
[2] Badanie przeprowadzone zostało przez Ipsos na zlecenie Mondial Assistance, w dniach od 4 do 31 maja 2016 roku. 

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/09/2018

Awarie Polaków podczas wakacji

W okresie wakacji, jak co roku, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla osób pracujących w firmach specjalizujących się w usługach assistance.

Więcej

10/12/2018

Jazda pod nadzorem - OC dla narciarzy

Ubezpieczenie narciarskie daje nam to, czego nie daje standardowa polisa turystyczna. To dodatkowy wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych za dzień, ale w porównaniu z ewentualnymi kosztami wyjazdu w przypadku wypadku kwoty te wydają się niskie. Polisa daje nam m.in. organizację pomocy medycznej, pokrycie kosztów w razie wypadku na stoku, transport ze stoku. Pokrywa też koszt akcji ratowniczej. Zawiera ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej