wróć do listy aktualności

26/04/2016

Wiosenne podróże po Europie - wizyta lekarska najbardziej potrzebna

Wiosną z reguły podróżujemy po Europie. Są to krótkie, kilkudniowe wypady. Jak pokazują dane Mondial Assistance 85% interwencji w okresie kwiecień – czerwiec 2015 r. dotyczyło zdarzeń w państwach europejskich. Zazwyczaj potrzebujemy odwiedzić internistę. Dlatego, planując wyjazdy poza granice Polski trzeba pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. 
 
Jak wynika z przeprowadzonego przez CBOS na początku roku badania, 43% osób planujących przynajmniej dwudniowy wypoczynek chciałoby się w tym roku udać za granicę . O istotności posiadania ubezpieczenia turystycznego powinny przekonywać m.in. rekordowe wysokości pomocy medycznej udzielonej Polakom w 2015 r. Według danych Mondial Assistance potrafią one sięgać wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych, jak to miało miejsce w przypadku osoby, która zasłabła w trakcie pływania w oceanie na wybrzeżu USA. Koszt udzielenia pomocy oraz transportu do Polski przekroczył 800 tys. złotych. Jak pokazuje powyższy wypadek, warto zabezpieczyć się przed wyjazdem zagranicznym. Niezależnie od jego długości.
 
Gdzie i kiedy potrzebujemy pomocy
Planując wiosenne wycieczki przede wszystkim koncentrujemy się na zwiedzaniu Europy. Jak wynika z danych Mondial Assistance, 85% interwencji w okresie kwiecień – czerwiec 2015 r. dotyczyło zdarzeń w państwach europejskich, przede wszystkim we Włoszech, Grecji i Francji. Tylko 15% przypadków miało miejsce na innych kontynentach, przy czym zajścia na terenie USA stanowiły prawie 5% ogółu przypadków. 
 
- Nasze doświadczenia pokazują, że w trakcie urlopu najczęściej potrzebujemy pomocy w wyniku nagłego zachorowania. Działo się tak w 72% przypadków. Są to przede wszystkim przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Istotnie mniejszy odsetek, około 25%, stanowią interwencje będące rezultatem wypadków – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
 
Do czego najczęściej za granicą przydaje się polisa? 
Wydawać by się mogło, że skoro w większości przypadków wsparcia ubezpieczycieli potrzebujemy w związku z najpowszechniejszymi dolegliwościami to zakup dodatkowego ubezpieczenia może nie być koniecznym. W końcu znalezienie placówki medycznej i umówienie wizyty nie powinno być dużym wyzwaniem, zwłaszcza w Europie. Należy jednak pamiętać, że polisa i usługi assistance zapewniają nam nie tylko sprawniejszy dostęp do potrzebnej pomocy, ale przede wszystkim komfort finansowy w związku z zaistniałymi zdarzeniami. Po pierwsze nie musimy samodzielnie ponosić kosztów, a nawet jeżeli to uzyskamy pełną ich refundację. Koszt jednorazowej wizyty u lekarza internisty w państwach europejskich to wydatek rzędu kilkudziesięciu euro. Przy czym, np. w przypadku pomocy francuskiego internisty otrzymamy od kasy chorych jedynie refundację 70% poniesionych kosztów. Co więcej, jeżeli lekarz stosuje stawki wyższe niż przewidziane w regułach NFZ to różnicę pacjent musi pokryć we własnym zakresie.
 
- W okresie wiosennym ponad połowa osób potrzebujących pomocy assistance zwraca się do nas z prośbą o organizację wizyty lekarskiej. W 5% przypadków mamy do czynienia z koniecznością hospitalizacji. Średni koszt podstawowej pomocy ambulatoryjnej, który w przypadku braku polisy pacjent musiałby pokryć samodzielnie, w zależności od kraju, może wynieść 600-800 zł. Gdy pojawia się konieczność hospitalizacji, wówczas koszty wynoszą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych na jedno zdarzenie – dodaje Piotr Ruszowski. 
 
Warto więc poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z dostępnymi na rynku ubezpieczeniami i zakupić odpowiednią polisę. Zwłaszcza, że ubezpieczenie na kilkudniowy wyjazd wiąże się z wydatkiem rozpoczynającym się od kilkunastu złotych za okres długiego weekendu majowego.
 
Podstawowe zasady wyboru ubezpieczenia
Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
- Wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Najtańsza polisa może mieć niewystarczającą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, w kraju do którego się udajemy.
- Dostosowanie polisy do aktywności. Jeżeli planujemy uprawiać sporty w trakcie wyjazdu, należy wnikliwie zapoznać się z ustalonymi przez ubezpieczyciela kategoriami sportów, bo żagle czy nurkowanie mogą być potraktowane jako sporty wysokiego  ryzyka, co oznacza konieczność zakupu stosownej zwyżki.
- Opcje dodatkowe. Elementem, który również należy wziąć pod uwagę jest szereg opcji dodatkowych oferowanych w ramach ubezpieczeń podróżnych. Wśród nich znajdziemy ubezpieczenia OC, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu.
 

 

wróć do listy aktualności

Czytaj także

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej