wróć do listy aktualności

01/08/2011

Praca za granicą bez ryzyka

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i znaczna integracja rynków pracy w państwach członkowskich, zaskutkowało potrzebą harmonizacji krajowych systemów prawa z normami wspólnotowymi. Jednym z przykładów jest stworzenie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obowiązuje na terenie wszystkich Państw UE i EFTA. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy rozwiązanie to jest wystarczające.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument wydawany, w przypadku Polski, przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy jej posiadacz będzie traktowany w innym państwie unijnym, jak osoba ubezpieczona w miejscowym, państwowym systemie. Umożliwia ona także uzyskanie refundacji kosztów części medykamentów potrzebnych do kuracji. Warto mieć również na uwadze, że w ramach EKUZ nie wszystkie usługi są bezpłatne – jest to zależne od wewnętrznego systemu danego państwa. Ponadto karta obowiązuje wyłącznie w nagłych przypadkach, co ma na celu przeciwdziałanie tzw. „turystyce medycznej‟. Do jej zalet należy fakt, że jest ona wydawana bezpłatnie. 

Należy jednak pamiętać, że są to jedyne gwarancje uzyskane z posiadania EKUZ. Posiadacze karty nie mogą za to liczyć na opłacenie w ramach ubezpieczenia transportu medycznego do Polski czy innych świadczeń dodatkowych takich jak wizyta u lekarza specjalisty. W związku z tym, NFZ zaleca skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, które zapewni także pomoc w powyższych przypadkach, ale też innych przypadkach. 

Przed wyjazdem służbowym warto więc zastanowić się nad zabezpieczeniem przed nagłymi wypadkami, które mogą towarzyszyć nam podczas podróży czy wykonywania pracy poza granicami Polski. Szczególnie istotną kwestią, która przemawia za zakupem dodatkowego pakietu są jego koszty – są niewspółmiernie niskie w stosunku do świadczeń w nim zagwarantowanych. Niestety, gdy już zdecydujemy się wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy, spośród licznych ofert najczęściej spotykane są ubezpieczenia turystyczne. Tego typu pakiety nie spełniają w pełni potrzeb danego pracownika - konstrukcja produktu jest opracowana z myślą o ryzykach, które występują podczas wyjazdów wypoczynkowych, a nie zarobkowych.

– Pakiet Elvia Praca został specjalnie stworzony dla wszystkich, którzy myślą o działalności zarobkowej poza Polską. Jest on solidnym uzupełnieniem i zdecydowanym rozszerzeniem gwarancji zawartych w EKUZ. Na terenie Europy każdy kto wykupi pakiet, może liczyć w razie potrzeby na pokrycie kosztów leczenia do kwoty 40 000 zł w Pakiecie Standard. Pula ta może być przeznaczona na badania, lekarstwa, środki opatrunkowe, wizyty lekarskie (do 20% kosztów leczenia), pobyt w szpitalu (do 30 dni, do 1000 zł/dzień), wizyty u stomatologa (do 600 zł za wizytę), na naprawę lub zakup środków opatrunkowych (do 500 zł), wizytę u ginekologa (do 500 zł za wizytę), czy też zakwaterowanie w celu rekonwalestencji (do 2500 zł). W ramach Elvia Praca wszyscy klienci mogą liczyć również na pokrycie kosztów transportu medycznego oraz zwłok (do 50% kosztów leczenia), a także na dostęp do specjalnej medycznej infolinii – wymienia Rafał Mrozowski, Specjalista ds. Marketingu w Mondial Assistance. – Jest to pakiet minimum, który w przypadku wykupienia na 30 dni na terenie Europy kosztuje 63,80 zł – dodaje. 

Elvia Praca to, oprócz pakietu ubezpieczenia zdrowotnego, również szeroki wachlarz usług assistance. Pokrywa on koszt wizyty osoby bliskiej (400 zł do 7 dni pobytu), transport (5000 zł), kontynuację podróży (2000 zł), artykuły pierwszej potrzeby (w przypadku opóźnienia odlotu, do 100 zł) czy pomoc w przypadku kradzieży informacja przed podróżą pomoc prawna 2500 zł.

Dodatkowe ubezpieczenie jest zatem istotnym elementem wyjazdu służbowego. Gwarantuje całodobową pomoc i skuteczność działania w razie nieszczęśliwego wypadku. Ponadto procedura zgłaszania problemu jest bardzo prosta. Do dyspozycji klientów jest specjalna infolinia medyczna – wystarczy jeden telefon w celu poinformowania o zaistniałym zdarzeniu, a firma podejmuje niezbędne działania, które mają przede wszystkim zapewnić skuteczną pomoc i poczucie bezpieczeństwa po zaistnieniu nieprzyjemnych wypadków z dala od domu.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/09/2018

Awarie Polaków podczas wakacji

W okresie wakacji, jak co roku, do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance z prośbą o pomoc zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to czas wytężonej pracy dla osób pracujących w firmach specjalizujących się w usługach assistance.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej