wróć do listy aktualności

09/01/2023

Podróżny przezornie ubezpieczony, czyli wzrost świadomości w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Podróżujący oczekują większej elastyczności na post-pandemicznym rynku turystyki i ubezpieczeń, ponieważ są wyczuleni na więcej potencjalnych problemów. Jest to jeden z głównym trendów związanych z podróżami i wypoczynkiem płynących z States of Mind Travel Report, który został opublikowany przez Mondial Assistance. W publikacji został przedstawiony obecny stan i przyszłość branży turystycznej.

U podróżnych widoczny stał się wzrost liczby niepokojących czynników. Oprócz obaw związanych ze zdrowiem, pandemią i ograniczeniami w przemieszczaniu się, osoby decydujące się na wyjazd muszą mierzyć się z zawirowaniami geopolitycznymi, wysoką inflacją i szeroko pojętą niepewnością gospodarczą. Prowadzi to do nowego podejścia do podróży: jeszcze ważniejsza staje się elastyczność oferty oraz ochrona na wypadek nieprzewidywalnych sytuacji.

Dane Mondial Assistance potwierdzają wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi na pięciu głównych rynkach europejskich (Belgia, Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania). Liczba osób gotowych zabezpieczyć swoją podróż zagraniczną wzrosła z 21% w 2019 r. do 55% w 2022 r. Trend ten widoczny jest również w wyjazdach krajowych – z 12% do 26%. W tym roku Mondial Assistance odnotował również najwyższy w historii poziom roszczeń po wyjeździe.

 

Badania wskazują również następujące trendy: 

 

  • "Work-from-anywhere" przechodzi do głównego nurtu. Wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej pozwala łączyć biznes z wypoczynkiem, co prowadzi do wzrostu liczby wyjazdów określanych mianem Bleisure (ang. business + leisure). W raporcie podkreślono również, co pomoże branży turystycznej spełnić nowe wymagania klientów: uaktualnienie przepisów, rozwiązanie kwestii rezydencji podatkowej oraz dalsze inwestycje w popularne destynacje.

 

  • W związku z tym, że praca hybrydowa na stałe wpisała się w modele zatrudnienia, coraz więcej podróżnych spodziewa się możliwości wykonywania swoich obowiązków z zagranicy lub spoza miejsca zamieszkania. Badania pokazują, że 28% osób w wieku od 18 do 25 lat planuje częściej pracować za granicą lub z domu rodzinnego.

 

  • Elastyczność jest najważniejsza: 58% młodszych rodzin preferuje elastyczne rezerwacje podróży, aby w razie komplikacji poradzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami. Kończący się rok charakteryzował się zwiększoną liczbą większych i wielopokoleniowych grup rodzinnych, napędzając w ten sposób znaczące zmiany w branży. Hotele i ośrodki wypoczynkowe muszą zaspokoić bardziej zróżnicowane potrzeby klientów.

  • 41% konsumentów jest świadomych wpływu podróży na środowisko, jednak zrównoważony rozwój pozostaje stosunkowo niewielkim czynnikiem w procesie podejmowania decyzji związanych z wyjazdami.

Luís Araújo, przewodniczący Europejskiej Komisji Turystyki, dodaje:

"Branża turystyczna wykazała się niesamowitą odpornością w ciągu ostatnich trzech lat. Podczas gdy hotelarstwo i turystyka zmiany w swoich modelach operacyjnych mają już za sobą, to teraz należy to powtórzyć w innych częściach ekosystemu. Miejsca z atrakcjami, muzea i organizacja wydarzeń to tylko część obszarów, które muszą zacząć oferować więcej opcji podróżnym, jeśli chcą ograniczyć ryzyko rozczarowania klientów lub strat finansowych w przypadku wystąpienia zakłóceń. Jeśli różne części branży będą współpracowały, tym bardziej skorzystają na tym wszyscy zainteresowani".

wróć do listy aktualności

Czytaj także

05/11/2018

W dniu Wszystkich Świętych o 43 proc. wzrosła ilość wezwań assistance samochodowego

Niezmiennie od wielu lat do Centrum Operacyjnego Mondial Assistance w dniu Wszystkich Świętych, z prośbą o pomoc, zgłasza się wiele osób. Podczas tegorocznych dojazdów na cmentarz assistance samochodowe przydało się bardziej niż rok temu.

Więcej

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej