wróć do listy aktualności

21/11/2011

Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę

Początek sezonu jesienno-zimowego to bardzo ważny okres przygotowawczy dla kierowców. Wtedy właśnie konieczne staje się dokonanie odpowiednich czynności pozwalających samochodowi zachować pełną sprawność podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Niestety zdecydowana większość właścicieli samochodów nie posiada odpowiedniej wiedzy i świadomości tego, jak należy przygotować auto. Zaniechania w tym zakresie mogą w dużej mierze przyczynić się do spowodowania wypadku.

Wbrew pozorom zmiana opon z letnich na zimowe jest tylko jednym z podstawowych elementów okresu przygotowawczego. Jest to oczywiście konieczne, gdyż opona zimowa jest mniej wrażliwa na niskie temperatury, a także charakteryzuje się tym, że ma większy bieżnik oraz kanały odpływowe. Dla większości kierowców wejście w sezon zimowy niestety na tym się kończy. 

Każdy właściciel pojazdu koniecznie powinien skontrolować układ kierowniczy, stan hamulców i przede wszystkim – zawieszenie. Nieprawidłowości nawet w jednym z tych elementów mogą skutkować utratą kontroli nad samochodem, o co nie trudno szczególnie podczas jazdy po mokrej nawierzchni lub śniegu. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą sprawić, że samochód będzie ciężko się prowadzić, odbijać w jedną stronę czy po prostu mieć dłużą drogę hamowania. To prawie gotowy przepis na stłuczkę.

Kolejna istotna, i wydawałoby się błaha, sprawa to wycieraczki. Odpowiednia widoczność to sprawa absolutnie kluczowa, a zadbanie o to, żeby wycieraczki sprawnie funkcjonowały to kwestia niewielkiego kosztu i zachodu.

– Z doświadczenia wiemy, że wielu kierowców nie posiada podstawowej wiedzy na temat odpowiedniego obchodzenia się z własnym pojazdem. Prosta sprawa – płyn do spryskiwaczy. Powinno się go wymieniać podobnie jak opony, gdyż ten przeznaczony do użytku letniego pod wpływem niskich temperatur zwiększa swoją objętość co może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika – tłumaczy Piotr Grądzik z firmy Hol Car, jeden z usługodawców Mondial Assistance.

W ramach sezonowej pielęgnacji samochodów powinno się również pamiętać o stosowaniu specjalnego płynu na bazie sylikonu do uszczelek. Pozwoli to zapobiec przymarzaniu drzwi czy karoserii. To akurat nie jest kwestia bezpieczeństwa, ale już samej wygody i komfortu korzystania z auta. Podobnie jest również z płynem do zamka. Paradoksalnie większość kierowców, jeżeli już nabędzie tego typu środki, to trzyma je w środku pojazdu i w razie potrzeby, i tak nie może z nich skorzystać. Z wyposażenia, w które powinien zaopatrzyć się każdy właściciel pojazdu to także szczotka, skrobaczka i szufelka, która okaże się bezcenna, gdy auto zakopie się w śniegu.

Kolejna bardzo ważna rzecz to zadbanie o sprawny akumulator. W niskich temperaturach jego moc się zmniejsza i dlatego najlepiej jest sprawdzenie go pod pełnym obciążeniem w serwisie. Taka wizyta da nam pełnię informacji o kondycji akumulatora i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych przypadków, w których auto nie będzie chciało odpalić.

Należy też koniecznie pamiętać nie tylko kwestiach technicznych,  ale również stylu użytkowania pojazdu. Niska temperatura ma wpływ na olej silnikowy, który pod jej wpływem gęstnieje. Z tego względu pod odpaleniu silnika należy chwilę poczekać z ruszeniem w drogę, aż olej odpowiednio się ogrzeje i w pełni będzie wywiązywać się ze swojej roli. Właściwy sposób ruszania przyczynia się do wydłużenia żywotności silnika.

Ostatnia porada, w ostatnich czasach na szczęście coraz mniej potrzebna, to mieć możliwość skontaktowania się z kimś w bliskim lub firmą, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy kierowcom. Gdy wszystkie nasze starania i wysiłki zawiodą, warto mieć możliwość skontaktowania się z kimś z prośbą o pomoc..   

– Każdego roku w okresie zimowym notujemy bardzo wyraźny wzrost interwencji. Rośnie ilość awarii i stłuczek. Wiemy, że nie ma możliwości zabezpieczenia się przed wszystkimi problemami mogącymi unieruchomić auto. Nasze Centrum Operacyjne pracuje 7 dni w tygodniu przez całą dobę, dzięki czemu nasi klienci mają gwarancję, że otrzymają właściwą pomoc w każdej sytuacji i o każdej porze. Wystarczy, że klient zapisze sobie nasz numer telefonu w swoim telefonie – komentuje Tomasz Brożyna, Dyrektor Pionu Operacyjnego w Mondial Assistance.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

20/12/2018

Rozwiązania telemedyczne dostępne 24 godziny na dobę

Rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko. Dostarczają one nowoczesne, korzystne rozwiązania, które oferują istotną poprawę jakości życia. Wszystko, co jest w stanie pomóc nam udoskonalić i monitorować stan zdrowia, jest ważnym krokiem w kierunku dłuższego i efektywniejszego życia i lepszych pakietów assistance.

Więcej

28/11/2018

Jak przygotować auto na zimę

Samochód jest niewątpliwie jednym z ulubionych środków transportu Polaków. Dane zbierane przez Mondial Assistance pokazują, że ilość wezwań assistance samochodowego pod koniec roku wzrasta. Dla kierowców to trudny czas, a dla branży assistance wiąże się on ze stanem wzmożonej gotowości do udzielania pomocy.

Więcej

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej