wróć do listy aktualności

02/06/2011

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to nie wszystko

Od początku maja niemiecki rynek pracy jest otwarty dla Polaków. Zachodnie firmy kuszą młodych i wykwalifikowanych pracowników z Polski, a coraz więcej osób jest gotowych wyjechać do pracy za granicę. Przygotowanie do takiej podróży zawsze wiąże się dopełnieniem wielu istotnych formalności – jedną z najważniejszych kwestii jest zadbanie o własne zdrowie. Jednak czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to wystarczająca gwarancja opieki w razie poważnych problemów?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Brak tego rodzaju ochrony podczas pobytu za granicą nie oznacza oczywiście, że pomoc w razie wypadku nie zostanie nam udzielona, jednak będziemy musieli liczyć się z koniecznością pokrycia całości kosztów udzielonych świadczeń – z własnej kieszeni. Z tego powodu posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest koniecznością. Karcie EKUZ daleko jednak do kompleksowego ubezpieczenia wyjazdu.

– Podstawowa słabość Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego polega na tym, iż nie obejmuje ona kosztów transportu medycznego. Ten natomiast w krajach Europy Zachodniej jest bardzo kosztowny i często stosowany. Koszty takiej usługi mogą przekroczyć 1 000 euro. Co więcej w krajach, których obywatele dopłacają do świadczeń zdrowotnych musimy liczyć się z wydatkami nawet z kartą EKUZ. Warto mieć na uwadze, że dopłata do wizyty lekarskiej, czy podstawowych zabiegów medycznych może sięgnąć kilkuset euro. Jedynie właściwa polisa podróżna zapewnia nam pełną ochronę w czasie pobytu za granicą. – mówi Małgorzata Gwarek, specjalista ds. marketingu w Mondial Assistance.

W ramach przygotowań do wyjazdu należy nie tylko udać się do najbliższego oddziału NFZ, gdzie będziemy mogli wyrobić EKUZ, ale również kupić polisę podróżną. Tak zabezpieczeni, możemy mieć pewność, że nagłe zachorowanie czy wypadek nie przysporzą nam wysokich wydatków, rujnując jednocześnie cały wyjazd. Osoby, które zamierzają pracować w innym kraju muszą pamiętać, że w skład ich polisy powinno wchodzić ryzyko pracy fizycznej, jeśli takową planują wykonywać. Standardowa polisa turystyczna nie zadziała, gdy w miejscu pracy ulegniemy wypadkowi.

Takie ubezpieczenie możemy kupić w kilka minut przez Internet. Przykładem ubezpieczenia podróżnego jest Elvia Praca, która nie tylko zabezpiecza przed wydatkami na kosztowne leczenie za granicą. Umożliwia również uzyskanie wsparcia finansowego, jeżeli na skutek kradzieży utracimy posiadane środki pieniężne czy nielimitowany dostęp do serwisu assistance, gwarantującego pomoc w każdym miejscu i o każdej porze.

W skład pakietów oferowanych przez Elvię wchodzą takie świadczenia jak koszty leczenia nawet do 160 000 zł, obejmujące m.in. badania, lekarstwa, wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, wyżywienie i zakwaterowanie w trakcie rekonwalescencji po leczeniu czy koszty transportu medycznego, koszty pomocy assistance (m.in. transport członka rodziny w razie śmierci ubezpieczonego, wizyta osoby bliskiej, zwrot kosztów wcześniejszego powrotu, pomoc w przypadku kradzieży, informacje przed podróżą, pomoc prawna, pomoc tłumacza), ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym do 100 000 zł oraz pomoc w przypadku utraty pracy.

wróć do listy aktualności

Czytaj także

27/11/2018

EKUZ to nie globalne ułatwienie

Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

Więcej

06/12/2018

Zwichnięcia, skręcenia, złamania - to najczęstsze urazy jakich doznają narciarze i snowboardziści

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom zimowych sportów jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

Więcej

04/12/2018

Akcje ratunkowe w górach za darmo tylko w Polsce

Przed nami długo oczekiwany sezon zimowych podróży. Planując wyjazd w góry na narty, snowboard lub piesze wycieczki należy pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia dopasowanego do uprawianej przez nas aktywności jest niezbędne. Zagwarantuje nam pokrycie kosztów ewentualnego leczenia, koszt helikoptera ratunkowego i ambulansu, którym wrócimy do kraju.

Więcej